„Z devadesáti procent u nás kradou děti, a to hlavně děvčata. Většinou berou časopisy, knihy ani tak ne. V dívčích časopisech je pro ně mnoho lákadel,“ nastínil Jaromír Vytopil, který má v Pelhřimově u Rynárecké brány Vytopilovo knihkupectví.

I přesto, že jeho obchod hlídají dvě bdělá oka kamer a při vstupu či výstupu z prodejny každý návštěvník projde bezpečnostním rámem, tak ani to výtečníky neodradí. „Za rok takto přímo při činu chytnu okolo deseti, dvanácti dětí. Je to těžké, nic s tím nezmůžeme. Děti potrestat nemůžeme,“ dodal Vytopil.

Nezletilých, které policisté nebo sami majitelé obchodů chytnou při krádežích, je sice řada, ve většině případů však policisté nemohou dělat nic jiného než chycené dítě pustit. Děti do patnácti let nejsou trestně odpovědné.

„Dítě většinou vrátí ukradené zboží a prodavači, pokud zjistí rodiče, tak si věc vyřeší sami. Ovšem v minulosti jsme měli i malé zlodějíčky „snědé tváře“. Tam je to však komplikované, protože jejich rodiče je vlastně posílají krást,“ přiblížila pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Zloději vymýšlí nové a lepší fígle

Ta dodala, že krádeže v obchodech jsou na denním pořádku. Časté jsou jednak krádeže zejména peněženek nakupujících, ale i krádeže zboží. „Dopadli jsme a následně sdělili obvinění trojici pachatelů. Ti v obchodních domech nakupovali prapodivným způsobem,“ přiblížila policejní mluvčí.

Ti do nákupního koše dali zboží, pak chtěli zaměstnat pokladní. „Po vyndání a namarkování zboží ještě chtěli například cigarety. Jeden z kompliců požadoval cigarety a další pak rychle odjeli s košem. Komplic, který požadoval cigarety, pak také urychleně bez zaplacení opustil prodejnu,“ popsala jeden z mnoha případu mluvčí.

Tato trojice nakupovala loni v Penny Marketu v Humpolci. Zde se jim však nepodařilo svůj záměr provést, a tak odjeli ještě téhož dne do Jihlavy, kde takto “za pět prstů“ nakoupili zboží za sedm a půl tisíce korun. Druhý den ještě nakupovali na Havlíčkobrodsku. Pachatelé byli z Kolínska a byli obviněni z trestného činu krádeže.

Své zkušenosti se zloději mají i v drogerii Teta, která sídlí v Palackého ulici v Pelhřimově. „Než jsme v obchodě nainstalovali bezpečnostní kamery, tak se nám měsíčně ztrácelo zboží zhruba za sedm až deset tisíc korun. Nyní už po celé prodejně máme pět bezpečnostních kamer, které jsou uzpůsobené i na noční vidění. Investice se nám jednoznačně vyplatila. Celkové měsíční ztráty nám klesly o šedesát až sedmdesát procent,“ pochvaloval si kamerový systém majitel pelhřimovské drogerie Adam Štěrba.

Na lup měl speciální bundu

Ten zároveň dodal, že zloději v drogerii berou vše, co jim přijde pod ruce. „Jednou do prodejny vešli dva muži zhruba okolo padesáti let. Procházeli se a prohlíželi si zboží. Až zpětně na kamerách jsme viděli, že měli speciálně upravenou bundu, do které házeli všechno od prezervativů, až po deodoranty a čističe na toalety,“ popsal konkrétní případ Adam Štěrba.

Zloději kradou ve velkém v super a hypermarketech na Pelhřimovsku. A právě ve velkých obchodních řetězcích s potravinami se ztrácí nejvíce hlavně drahá čokoláda, káva, alkohol, ale i masné výrobky či zmrzliny. „Byla jsem svědkem toho, jak jeden pán v pelhřimovském Kauflandu ukradl nějaký mražený výrobek. Ukryl si ho na hlavu pod čepici. Jenže výrobek se začal rozpouštět a pán tam znenadání omdlel,“ popsala jednu z kuriózních krádeží nakupující z Pelhřimovska.

Do basy piv láhev tvrdého alkoholu

Lapkové vymýšlí stále nové a dokonalejší postupy. Nezdráhají se zaměnit zboží a dát třeba do obalu od zubní pasty deodoranty. Do basy piv vloží láhev tvrdého alkoholu nebo při vážení zeleniny neváhají a do již zváženého sáčku přihodí nějaký ten kousek navíc.

„Stejně jako všechny ostatní obchodní společnosti i naše společnost je postižena problémem krádeží. Zásadně spolupracujeme s bezpečnostními firmami, které vybíráme velmi pečlivě a zpravidla s nimi spolupracujeme dlouhodobě. Bezpečnostní služba se řídí vždy platným právním řádem a interními předpisy společnosti Kaufland,“ informoval vedoucí oblasti společnosti Kaufland Michael Šperl.

„V obchodech pachatele nejčastěji zadrží ochranka a poté volá policii. Policisté zjistí, zda pachatel má nebo nemá záznam v trestním rejstříku, byl nebo nebyl odsouzen,“ poukázala pelhřimovská policejní mluvčí.

V případě, že pachatel má záznam, tak se jedná o přečin krádeže, za což zloději hrozí 6 měsíců až tři roky za mřížemi. Pokud pachatel nemá záznam v trestním rejstříku a škoda nepřesáhla pět tisíc korun, tak se jedná o přestupek proti majetku a policisté věc vyřídí blokovou pokutou. Zde lze uložit pokutu až do výše patnácti tisíc korun.