Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud rozhodl: třináctiletý trest za vraždu v Rynárci

Tábor – Tento trestný čin jsem vlastníma rukama nespáchal a vlastníma očima neviděl. Jsem nevinný a je mi líto, že moje babička zemřela takovou smrtí.

27.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Kilián

S tím se nebudu moci do konce života vyrovnat. Slyšela včera soudní síň od Karla Bartoně, kterého žaloba obvinila ze spáchání vraždy staré ženy.

Soud však nabyl jiného přesvědčení a osmatřicetiletého muže z Pelhřimovska poslal do věznice s ostrahou na dobu třinácti let. Za prokázanou vraždu přitom lze vynést rozsudek odnětí svobody na dobu od 10 do 18 let.

Také Bartoňova obhájkyně Yvona Paikrová se domnívá, že vina jejího klienta nebyla během řízení prokázána, a navrhovala, aby byl v plném rozsahu zproštěn obžaloby. „Domnívám se, že provedené důkazy nevedou k jednoznačnému prokázání viny mého klienta,“ zopakovala obhájkyně své stanovisko po skončení včerejšího líčení. O případném odvolání se rozhodne po dohodě s klientem.

Paikrová svou obhajobu staví na skutečnosti, že na zkoumaném oděvu obžalovaného, který měl mít v době vraždy na sobě, neulpěla krev zavražděné. „Podle znalce to není možné, takže policie zabavila jiné oblečení,“ dodala.

Tuto variantu připustil i předseda senátu Zdeněk Kučera, když hovořil o „handicapu“ vyšetřování. „Tyto nedostatky z přípravného řízení ale nelze napravit. Přesto jsme přesvědčeni, že svou babičku úmyslně zabil,“ uvedl během odůvodnění trestu, kdy zmínil i fakt, že jediným přímým důkazem, který proti Bartoňovi mají, je jeho vlastní výpověď. Měl chvilky, kdy se přiznal, pak ale zase svá slova popíral s tím, že jej k přiznání donutila policie. To se ale neprokázalo.

„Dvanáct hodin mě drželi na vyšetřovně a neustále vyslýchali. Pak mě převezli do domu babičky a tam mi jeden policista řekl, ať si sundám brýle, a udeřil mi facku přes tvář, až mě brněla půlka obličeje,“ řekl včera před soudem. Další policista ho prý škrtil.

S verzí obžalovaného nesouhlasil vyšetřovatel Pavel Kubiš, kterého soud včera vyslýchal jako svědka. „Žádný nátlak jsme na nikoho nepoužili. On s námi spolupracoval a vypovídal,“ řekl Kubiš.

Podle státní zástupkyně Aleny Píchové pětatřicetiletý muž nejprve babičku napadl, potom ji škrtil zástěrou a na závěr ji třikrát udeřil dřevem do hlavy. „Poškozená kvůli pohmožděninám mozku po několika desítkách minut zemřela,“ řekla Píchová. Důvodem vraždy byl podle soudu majetkový prospěch.

Ke smrti starší ženy (1927) došlo loni 1. prosince v Rynárci na Pelhřimovsku. Důchodkyně žila v domě sama a neměla konfliktní povahu. Její tělo našel zeť, který přišel na návštěvu. Policie měla od začátku podezření na to, že pachatelem je někdo z rodiny oběti.

Alena Šatrová + ČTK

27.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení