Úředníci o tom včera prostřednictvím elektronické pošty předběžně informovali rodinu náhle zesnulého mladíka. „Napsali nám, že postup lékaře byl lege artis. Jinými slovy, že v jeho postupu neshledali žádné pochybení,“ řekla matka Jakuba Hana Komínková.

S výsledky komise rodina nesouhlasí, protože podle nich ošetřující lékař ignoroval to, že jejich syn od dětství trpěl syndromem ADHD. To je porucha pozornosti provázená hyperaktivitou, která může mít vliv na srdce.

„Domnívám se, že syn měl podstoupit vyšetření srdce už vzhledem k rodinné zátěži, která byla lékařům známa,“ vysvětluje matka a dodala, že rodina zvažuje další právní kroky. Nevylučují ani trestní oznámení.

Jakub Komínek zemřel loni 20. října, když si šel do obchodu koupit barvy. Příčina smrti je podle soudních lékařů selhání srdce. Stalo se to dva dny poté, co mu mladý lékař Oldřich H., který zastupoval stálou lékařku, ukončil pracovní neschopnost. Jakub k praktickému lékaři přišel s bolestmi a bubláním na hrudi.
„Spojoval jsem to s bolestmi zad, kvůli kterým se také léčil. Při druhé návštěvě mladík tvrdil, že je jeho stav lepší a při třetí kontrole už si nestěžoval vůbec na nic, chtěl jít do práce,“ popisuje situaci ze svého pohledu lékař Oldřich H. V té době byl v ordinaci jako záskok za nemocnou obvodní lékařku.

Lékař: Je mi to líto, ale vinu necítím

„Je mi strašně líto, co se stalo, ale opravdu se za to necítím vinen. Kdybych s odstupem času tušil, jaké má problémy, tak bych ho na EKG poslal, ale podle mého názoru by ani toto vyšetření nemuselo nic vážného odhalit,“ hájí svůj postup lékař, který je rád, že jeho postup označila za správný i krajská komise.

Lékař navíc upozorňuje ještě na jednu zcela novou okolnost. „V polovině pracovní neschopnosti byl mladík na pravidelné kontrole u lékaře, u něhož se léčil s astmatem. Viděl jsem záznam o prohlídce a ani tento vysoce erudovaný lékař u něj neshledal žádné potíže,“ podotkl Oldřich H.
Matka potvrdila, že o vyšetření ví. „Šlo o běžnou čtvrtletní kontrolu na alergologii,“ uvedla matka.

Po nahlédnutí do zdravotní dokumentace Jakuba, chtěla rodina vědět, kdo jejich syna léčil, protože u vyšetření během pracovní neschopnosti nebyl nikdo podepsán.

Tak vyšlo najevo, že Oldřich H. pouze zastupoval stálou lékařku a pravděpodobně neměl dostatečnou odbornost, aby mohl ordinovat sám. Lékařka na dotaz rodiny reagovala tím, že je to věc pana doktora.

„Podle dostupných informací neměl lékař dostatečnou kvalifikaci. Došli jsme k tomu na základě vyjádření, které jsme dostali od zástupců ordinace,“ informovala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Jenže lékař je tímto postojem překvapen. „Vůbec nechápu, jak na to přišli. Mám sice před první atestací, ale mohu ordinovat sám, protože jsem byl pod dohledem a v telefonickém kontaktu se stálou lékařkou a byl jsem ve spojení i se svým školitelem, který byl v případě potřeby schopen do ordinace přijet,“ upozorňuje Oldřich H.

Mladý lékař má čtyři roky po škole. Jeden rok byl na interním oddělení a má za sebou obvyklé lékařské kolečko po všech odděleních v nemocnici. To, zda mohl ordinovat, nebo ne, prověřuje i žďárská policie.

Oldřicha H. smrt mladého člověka podle jeho slov mrzí ale na druhou stranu se ho útoky na jeho profesní způsobilost dotýkají a ohrožují podle něj jeho kariéru, a zvažoval proto trestní oznámení pro poškození dobrého jména. Oldřich H. v křižanovské ordinaci dál pravidelně ordinuje.

Rodinu mrzí, že se lékař k události vyjádřil až čtyři měsíce po smrti jejich syna, a to až v den, kdy již znal závěr lékařské komise. „Do té doby nám nedokázal nic sdělit ani on, ani úřady, které jsme oslovili,“ uzavřela Hana Komínková.