Těch se loni na Vysočině stalo téměř osm tisíc sedm set, přibližně o tři stovky méně než v roce 2009. V kolonce „objasněnost“ figuruje u loňského roku cifra 49,5, což ve srovnání s předchozím rokem znamená mírný pokles. „Stejně jako v roce 2009 se loni na Vysočině stalo osm vražd, všechny byly objasněny,“ řekl náměstek krajského policejního ředitele Tomáš Martinec.

Podle něj přibývá případů násilné trestné činnosti nezletilých. „Ve skupině přepadají své vrstevníky nebo i seniory a odcizují jim peníze nebo mobilní telefony. Zvyšuje se agresivita, často útočí zezadu,“ řekl Martinec.

Zřejmě nejsložitější byl loni pro policisty případ vraždy pětasedmdesátiletého muže ve Smilově na Havlíčkobrodsku. Zločin se stal začátkem února.
Jednadvacetiletého muže, kterého z činu obvinili, kriminalisté dopadli v květnu. Oběť byla zavražděna nožem s dvaceticentimetrovou čepelí velmi trýznivým způsobem.

V čele je Jihlavsko

Nejvíc je trestnou činností zatíženo Jihlavsko, naopak nejmenší kriminalita je na Pelhřimovsku. Tam však podle Martince výrazně vzrostl počet trestných činů souvisejících s toxikomanií a omamnými látkami.

V roce 2009 se těchto trestných činů stalo 23, zatímco loni už 92. Z 89 loupeží se jich na Vysočině loni nejvíc stalo v lednu a únoru, a to 28.
Meziročně se loni v kraji snížil počet loupeží i mravnostních a majetkových činů, naopak se zvýšila hospodářská kriminalita. Kvů〜li domácímu násilí bylo loni vykázáno z bytů 51 mužů, o 12 víc než v roce 2009. Kraj se podle Martince podílí jen necelými třemi procenty na celkovém počtu přibližně 313 tisíc trestných činů v zemi.

Autor: Jaroslav Buček