V sobotu je zaměstnal případ ukopaného a umláceného Poláka na ubytovně ve Velkém Meziříčí na Žďársku.

„Byl jsem u soudní pitvy a zarazila mě brutalita útoku. Troufám si tvrdit, že jsme se s tím ještě nesetkali,“ konstatoval krajský kriminalista Pavel Kubiš.
Osmačtyřicetiletý Polák měl mnohočetná vnitřní poranění po celém těle. Prakticky ani jedno jeho žebro nebylo celé a podle soudního lékaře umíral ve velkých bolestech několik desítek minut. Na místě činu přitom nebyla prakticky žádná krev, jen velký nepořádek a po ubytovně se pohybovalo dvacet opilých lidí.

Kriminalisté pak získali svědectví člověka, který jim řekl, kdo má útok na svědomí a co se v osudný den i dny předtím stalo. Kriminalisté z vraždy obvinili dva Poláky ve věku šestatřicet a dvaačtyřicet let. Podle svědka si měli ze svého spolubydlícího, který vážil kolem padesáti kilogramů, udělat sluhu a často ho šikanovali. V opilosti ho pak kvůli banální zámince napadli a ubili k smrti rukama a nohama. „Bili ho už během dne. Odpoledne útok vystupňovali a muže brutálně napadli,“ popisuje Pavel Kubiš.

Reportér Deníku byl u toho, když v úterý před polednem oba Poláky přivedli policisté k jihlavskému soudu. U jihlavského soudu už oba obviněné Poláky očekávali jejich obhájci a tlumočník. S pouty na rukou pak čekali, zda na ně soudce uvalí vazbu. To se také stalo a oba jsou už v brněnské vazební věznici.

„Já jsem to neudělal. Jsem nevinný. Dostal nabito. Nevím, kdo to udělal. Není pravda, že jsme ho šikanovali, ani jsme ho neměli jako sluhu,“ řekl starší z obžalovaných na chodbě jihlavského soudu. Mladší obviněný muž nechtěl s novináři mluvit vůbec. Jeho obhájkyně řekla, že se její klient nebude k ničemu vyjadřovat.

Jihlavský soudce Martin Lála na oba muže uvalil vazbu, protože se bojí, že by mohli cizinci uprchnout, a kromě toho jim hrozí i vysoký trest. „Když jsem je viděl, tak bych do nich nikdy neřekl, že jsou něčeho takového schopní. Neprojevovali se nijak agresivně ani nevypadají jako nějací opilci,“ řekl Martin Lála. Ten se také obou obviněných zeptal, co se na ubytovně vlastně stalo.

„Ten mladší odmítl vypovídat a vinu svaloval na toho druhého. Ten starší tvrdil, že sice do poškozeného kopl, ale jen proto, aby se přesvědčil, že je na živu a snažil se mladšího od útoku odradit. V podstatě svalují vinu jeden na druhého,“ vylíčil průběh výslechu soudce Martin Lála.

Hubený malý muž byl zřejmě svými spolubydlícími bez zjevného důvodu delší dobu trýzněn a šikanován. „Sloužil jim občas jako boxovací pytel. Když to na ně přišlo, tak si bouchli,“ řekl vyšetřovatel případu Pavel Kubiš.

Muž měl poraněné břicho, hrudník, hlavu, zlámanou většinu žeber, poraněné plíce, játra i ledviny a byly na něm patrné známky škrcení.
Muž zřejmě až hodinu po útoku ještě žil, z toho část byl při vědomí. Proto kriminalisté případ kvalifikovali jako vraždu spáchanou zvlášť trýznivým způsobem. Oběma Polákům hrozí patnáct až dvacet let vězení nebo až výjimečný trest.

Autoři: Michal Fohl a Roman Martínek