Jihočeští kriminalisté zajistili v poslední době na dvě stovky falešných dvousetkorunových bankovek. Podle policejního mluvčího Milana Bajcury ale padělatelé pustili do oběhu mnohem víc falešných bankovek, než se zatím podařilo policistům zajistit.

„Kriminalisté po padělatelích pátrají už několik týdnů,“ řekl Bajcura. Falešné dvousetkoruny se objevují na území celých jižních Čech. Kriminalisté je nejčastěji nalezli v tržbách u benzinových pump.

„Nedokážeme přesně odhadnout, kolik falešných bankovek může v oběhu být, ale je nám jasné, že to bude mnohonásobně víc, než se nám zatím podařilo zabavit,“ řekl Bajcura. Dvousetkoruny jsou podle něj pro padělatele výhodné v tom, že se s nimi hodně platí, takže kolují v oběhu a nezůstávají dlouho na jednom místě.

Rozhodnou experti

K podezřelé stokoruně vyjeli nedávno i policisté i do nákupního centra Žďár na Brněnské ulici ve Žďáru nad Sázavou. „Bankovku jsme po zadokumentování odeslali k odbornému zkoumání do České národní banky. Tam ji čeká expertiza a ověření její pravosti,“ popsala obvyklý postup policejní mluvčí Jana Martincová.

Každý rok řeší žďárští policisté asi desítku obdobných případů. Lidé by si podle mluvčí měli zvláště nyní, v předvánočním shonu, dávat větší pozor na to, jakou bankovkou platí a jakou dostávají nazpět. Snadno se jim pak totiž může stát, že se v jejich peněžence objeví padělané peníze.

Nejčastěji se padělají tisícikoruny nebo pětistovky. K tomu, aby falešné platidlo odlišili od pravého, lidem může sloužit hned několik identifikačních znaků. „Je to jednak ochranný proužek, který je při pohledu proti světlu nepřerušovaný,“ sdělila Martincová. „Další je vodoznak – portrét osobnosti, který je vidět proti světlu,“ popsala druhý atribut pravosti bankovky mluvčí. Poslední a asi nejméně známý ochranný prvek je potom obrazec skrytý v pravé části platidla. Ten se stane viditelným ve chvíli, kdy člověk sklopí bankovku ve výši svých očí do vodorovné polohy proti světlu.

„Bankovky ověřují naše pokladní vizuálně a využívají i speciální lampy s ultrafialovými filtry,“ popsal Lukáš Hora, mluvčí společnosti Ahold, která provozuje prodejny Albert. Jen za poslední tři měsíce zaznamenali v prodejnách Albert v celé zemi pět pokusů o platbu padělkem. „Ze zkušenosti můžeme říct, že pokusy o platbu falešnými bankovkami se vyskytují vždy v nárazových vlnách,“ dodal Hora.

Ten, kdo padělá nebo pozmění peníze s úmyslem udat je jako pravé či padělané nebo pozměněné peníze udá jako platné, může být potrestán odnětím svobody na tři až osm let.