„Naposledy se objevila v médiích zvěst o Starči, že tam snad někoho obtěžoval. Naši kriminalisté pátrali na místě, ptali se autora, zpráva se nakonec nepotvrdila,“ konstatovala třebíčská policejní mluvčí Marcela Lavická.

Z taktických důvodů nechtěla sdělit podrobnosti vyšetřování. Zdůraznila, že platí výzva policie: Jakékoliv setkání s tímto pachatelem mají ženy neprodleně hlásit na linku 158. Podle jejích slov zatím kriminalisté vědí o pěti případech, všechny se staly od srpna do poloviny září. Na Přibyslavicku a Rokytnicku postupně nahý onanující motorista s kuklou na hlavě obtěžoval dívky ve věku od osmi let až po ženy, kterým bylo více než čtyřicet.

Jednu mladou ženu tahal zezadu za mikinu, když chtěla rychle z místa odejít, jindy se zase dobýval na paní do auta, v němž se jí podařilo na poslední chvíli zavřít a dovolat se mobilem manželovi a také na tísňovou linku.

Deník zjišťoval, co na chování pachatele říká přední česká specialistka na sexuální deviace a sexuoložka z havlíčkobrodské psychiatrické léčebny Želmíra Herrová. „Pokud je pravda, že se ten muž svou oběť snažil dohonit a chytal ji za mikinu, dále že zatarasil cestu řidičce a dobýval se na ni do auta, pak se nejedná o exhibicionistu, ale o nebezpečného agresora,“ reagovala lékařka, která je zároveň respektovanou soudní znalkyní.

Měl by být v detenci

Podle jejích slov tento pachatel útočí ve dnech, kdy je samozřejmě větší pohyb žen a dívek venku, tedy o víkendech, když se jdou bavit a podobně. Věkové rozpětí obětí také podle ní odpovídá. „Jemu je jedno, zda je to dívenka nebo zralá žena. Normální člověk si svůj protějšek nejprve namlouvá, pak se mazlí a pak teprve dochází k sexu. Agresor první dvě fáze přeskočí. Za jeho chováním může být nebezpečná agrese i kombinovaná deviace. Agresor prostě momentálně provozuje tuto aktivitu. V běžném životě to může být úplně nenápadný člověk,“ upřesnila mimo jiné Herrová.

Podle ní je nutné, aby se zpráva dostala do povědomí veřejnosti v širokém okolí. „Jakmile policie pachatele dopadne, je nutné jej dát do detence k nám do léčebny,“ uzavřela Herrová.