Až jako barbarský čin označují obyvatelé Řehořova na Jihlavsku krádež, která se stala začátkem září. Neznámý zloděj strhl z kaple za vesnicí celou střechu, aby z ní otrhal měděnou krytinu. Tento případ nemá v kraji obdoby.

„Střecha se po pádu opřela o zeď kapličky a přilehlý drátěný plot. Pachatel následně odcizil část měděné střešní krytiny o celkové rozloze přibližně 6,5 metru čtverečního,“ řekla k případu jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Krádeží krytiny vznikla předběžně vyčíslená škoda patnáct tisíc korun.

Zloděj za kov prodaný ve výkupně dostane pouze několik stokorun. Poškozením střechy a obvodové zdi kapličky však způsobil škodu přibližně 100 tisíc korun.

Čin nemá obdoby

Policie případ vyšetřuje, jestli se jí ale podaří pachatele najít, teď nedokáže nikdo říci. „Je to tragédie. Před třemi měsíci někdo ukradl z této kapličky čtvrtinu měděné krytiny. Ve výkupně za to dostali čtyři stovky, ale škoda byla 13 tisíc. A teď znovu,“ podotkl Jan Zeman, místostarosta Kamenice, pod kterou Řehořov spadá.

„Podobnou věc nepamatuje nikdo z Řehořova, ani z okolí, je to až vandalský čin,“ dodal Zeman s tím, že až bude kaple znovu opravena, střechu už pokryje jen štípaný šindel místo mědi.

„V devadesátých letech minulého století se v kostelech kradlo, co se dalo. Po otevření hranic to byly obrazy, sochy, svícny, staré tisky. Vyvážely se na západ. Dnes už jsou kostely přece jenom lépe zabezpečené, takže těch případů je méně,“ řekla Martina Jandlová, mluvčí Brněnského biskupství, pod které náleží řada farností na Vysočině.

Jandlová nedokáže uvést žádnou přesnější statistiku o krádežích církevních cenností či rozkrádání cenných kovů ze sakrálních staveb. „Biskupství se tímto nezabývá, krádeže na svém majetku řeší vždy jednotlivé farnosti ve spolupráci s policií,“ řekla.

Na východě Česka obecně je podle Jandlové tento problém mnohonásobně menší než třeba v severních Čechách v pohraničí. „Lidé jsou tady víc věřící, farnosti více žijí a kostely si hlídají. Také spíše poznají, kdy se kolem kostela pohybuje někdo cizí,“ uvedla.

Například na Havlíčkobrodsku letos policie šetřila šest případů krádeží měděných okapů z kaplí a kostelů. Škoda byla 40 tisíc korun. Na Třebíčsku už letos policisté šetřili celkem 26 případů krádeží barevných kovů a 14 případů krádeží starožitností a uměleckých předmětů.