Tentokrát se dostalo nejenom na osobní výslech. Soudce Jiří Zach přečetl i dalších několik výpovědí. Ta první se týkala ženy, která k minulému slyšení přišla, ale ze strachu z obžalovaných hovořila pouze v jejich nepřítomnosti.

Jedná se o brigádnici z pelhřimovského Herna baru, která popsala okolnosti několika trestných činů, jichž se tam podle obžaloby trojice mužů dopustila. Vylíčila, jakým způsobem „vyslýchali“ muže, které podezřívali ze zapálení svých aut, stejně jako Jüptnerovu rvačku s jedním z hostů na záchodcích.

Mojžíš zareagoval přesvědčením, že žena se jim chce pomstít. „Je to za to, že Jiří Vacíř s ní nějaký čas chodil a já jsem mu ji rozmlouval, protože jsem věděl, co je ona zač,“ mínil obžalovaný.

Vacíř přikývl. „Nějaký čas jsme spolu byli. Pomohl jsem jí, když jí mlátil manžel. Pak jsem ale zjistil, že ze mě chce jen tahat peníze a ukončil jsem to s ní. Ona se mi takhle odvděčila,“ pravil Vacíř.

O setkání nestál

Soudce mimo jiné přečetl i výpověď z přípravného řízení v podání otce Lukáše I., tedy mladíka, jehož vymahači dle obžaloby zbili vloni v červnu ve sklepě Vacířovy pelhřimovské ubytovny. Kvůli vymožení dluhu navíc měli přijmout jako rukojmí jeho přítelkyni.

Otec poškozeného využil právě nepředstoupit před soud, neboť o setkání s obžalovanými nestál. Vylíčil ale období, kdy jeho syn a posléze i on měli vymahače v patách. Zejména neustále telefonáty jej údajně dohnaly k pokusu o sebevraždu. Před ní jej uchránil až příbuzný, který jej na poslední chvíli našel.

Vacířův obhájce se proti této výpovědi ohradil. „Zpochybňujeme zejména ony vyděračské telefonáty,“ řekl advokát Prášek.
Soudce Zach ve druhé části pondělního přelíčení seznámil přítomné rovněž s předloženými důkazy. Mezi nimi je právě i lékařská zpráva ohledně rozsahu zranění Lukáše I.

„Zpráva z 21. října vypovídá o zlomenině pátého a šestého žebra, pacient si stěžuje i na bolesti břicha, průjmy. Nejspíše se jedná o potíže postresového typu,“ ocitoval lékařské psaní Zach.

Tohoto případu se týká i zpráva od jihlavského soudu, podle níž dostal Lukáš I. v prosinci osmnáctiměsíční podmínku za trestný čin podvodu. Kvůli podobnému prohřešku jej od ledna stíhají také žďárští policisté. Peníze dluží jedné tamní bance a nadále i ženě, pro kterou pracovali právě dotyční vymahači dluhů.

Dílčím zjištěním je i příspěvek ze strany oddílu thajského boxu při pelhřimovském Sportovním klubu policie ohledně sběhlosti Jana Jüptnera v bojovém umění. Podle písemného vyjádření začal obžalovaný docházet na tamní tréninky asi před čtyřmi roky. Zpočátku cvičil až třikrát týdně, postupem času toho zanechal. V klubu se ničím neodlišoval od ostatních.

V závěru se projednávala také otázka propuštění na svobodu, o které se obžalovaní Vacíř s Mojžíšem ucházeli. Oba si počkají na další květnové přelíčení opět v českobudějovické vazební věznici. Mojžíšovu žádost o propuštění na kauci zrušil krajský soud. „Více peněz bych stejně nesehnal,“ odpověděl Mojžíš na soudcův dotaz, zda o propuštění na kauci trvá i nadále. Předběžně složených 300 tisíc korun se tedy vrací na účet jeho manželky.

Vacíř si stojí za svým propuštěním bez jakékoliv peněžní zálohy. „Nic jsem neudělal. Ukažte mi důkaz že ano, a mlčím. Všechno je to zinscenované policií,“ zopakoval již poněkolikáté.