Počet těch vyslechnutých se při pondělním již čtvrtém soudním slyšení přiblížil sotva polovině. „Celkem máme přizvaných asi padesát svědků,“ potvrdil soudce Jiří Zach, který včera vyzpovídal devět lidí. Kromě bratrské dvojice vypovídající o údajném Vacířově nátlaku nastažení trestního oznámení předstoupili další svědkové událostí, které se začaly projednávat již při předchozích stáních.

Objevil se tam třeba výběrčí parkovného, který přihlížel rvačce Jiřího Vacíře s napadeným Petrem Č. před Herna barem. „Ten člověk dostával jednu ránu za druhou. V průjezdu dokonce upadl. Když skončili, ten holohlavý na mě a kolegu ukazoval pěstí, ať mlčíme,“ řekl důchodce. Mínil tímVacíře.

Kameru nevypnula

Za nepřítomnosti obžalovaných vypovídala také brigádnice přímo z dotyčného baru, v němž se podle obžaloby Vacíř s Mojžíšem snažili domoci přiznání na dvou lidech ohledně zapálení jejich aut. „Vyhrožovali jim, toho druhého vůbec nechtěli nechat odejít. Byli opilí, Mojžíš mě dokonce požádal, abych vypnula bezpečnostní kameru, že toho člověka chtějí napadnout. Odmítla jsem,“ pravila barmanka, která si pamatovala i na Jüptnerovu bitku s jedním mladíkem na záchodcích.

Poté se opět dostala na přetřes spletitá kauza údajného braní rukojmí. Mimo jiné předstoupil majitel vystrkovského autobazaru, který vykoupil oktávku poškozeného. „Když u mě Mojžíš s tím klukem byl, něco si mezi sebou vyřizovali. Ale bavili se úplně normálně,“ sdělil prodejce.

Jako poslední vystoupil pelhřimovský advokát, který byl s Vacířem a Mojžíšem ve spojení. „Trochu jsme se znali z dřívějška, Mojžíše jsem zastupoval. Požádali mě o konzultaci, pokud by potřebovali poradit s nějakým právním problémem. Nakonec ale nikdy nepřišli,“ uvedl právník. Ten měl s obžalovanými podle svých slov co do činění pouze jedenkrát. Právě když zastupoval klientku, která se nemohla domoci vrácení dluhu od Lukáše I., mladíka, jehož trojice mužů měla později věznit, zbít a vydírat.

„Ta žena už byla zoufalá. Věděl jsem, že se Vacíř s Mojžíšem věnují vymáhání dluhů. Oslovil jsem je, dal jsem jim na ni telefonní číslo. Tím to pro mě zhaslo,“ doplnil advokát.