Pravidelně proto obcházejí chatové oblasti v okrese a kontrolují, jestli nějaký objekt nenavštívil nezvaný host. „Jednotka spolu s psovodem postupně prošla Pacovsko a Humpolecko,“ sdělila Hana Kotková, tisková mluvčí pelhřimovské policie. S obchůzkami nezahálí ani muži zákona v Kamenici nad Lipou. Ti zkontrolovali chatové oblasti u Kutlova, Včelničky, Pravíkova, Mnichu a Chválkova.

Vystaví potvrzení

Na Počátecku se zase policisté vydali na obhlídku rekreačních objektů v blízkosti Polesí, Turovky, Ctiboře, Stojčína a Valchy. Majitelé chat mohou v klidu spát. „V průběhu pravidelných kontrol jsme zatím nezaznamenali žádné vloupání,“ prozradila Kotková.

Policisté u každé zkontrolované chaty nechají majiteli lísteček s datem jejich návštěvy a jmény strážníků, kteří obchůzku provedli.

Preventivní prohlídky se zamlouvají také samotným chatařům. „Je dobré vědět, že policisté chaty obcházejí,“ pochvalovala si Ivana Nováková z Pelhřimova. „Doufám, že až roztaje sníh a přijedu na chatu, najdu tam neporušený zámek, a ne stopy po návštěvě zloděje,“ usmála se Nováková.

V pravidelných obhlídkách rekreačních objektů budou muži zákona pokračovat do doby, než je jejich majitelé opět začnou využívat. Za loňský rok policisté na Pelhřimovsku zaznamenali stovku případů vloupání do chat. Polovinu z nich se podařilo objasnit.

Kradl i bydlel

Přímo při činu se v listopadu povedlo dopadnout i šestačtyřicetiletého muže z Pelhřimovska. Ten se vlámal do jedné z chat v Lipici. „Pachatel se následně doznal k více než čtyřiceti vloupáním do rekreačních objektů,“ uvedla Hana Kotková.

Lapka svým jednáním způsobil škodu za více než sto tisíc korun. „Kromě toho, že chaty vykradl, vždy v nich ještě nějakou dobu pobýval,“ uzavřela Kotková.