Před soudem stanula trojice mužů z Pelhřimovska, která se podle obžaloby dopustila šesti trestných činů v celkem sedmnácti bodech.

V pořadí druhé přelíčení začalo tam, kde to úvodní skončilo. Před týdnem se stačili plně vyjádřit k obžalobě Jan Jüptner a Rudolf Mojžíš, Jiří Vacíř dokončil řeč v pondělí.

Důkazem je mobil

Ta se v podstatě shodovala s tvrzením jeho předchůdců. „Necítím se být ničím vinen. Mám na to spoustu důkazů. Vlastně nevím, proč jsem už čtyři měsíce zavřený. Navíc vymáhání dluhů se týkala jediná věc. Všechno ostatní jsou mé soukromé věci,“ řekl Vacíř obžalovaný ze všech šesti trestných činů, mezi nimiž mimo jiné figuruje braní rukojmí, výtržnictví či ublížení na zdraví. Často upozorňoval především na svůj mobil, v němž údajně leží řada důležitých textových zpráv. Mezi nimi má být dokonce děkovná esemeska od dívky, kterou údajně drželi jako rukojmí. Rovněž navrhl oslovit operátora, aby odhalil veškeré telefonní hovory. „Fakt nemám co skrývat,“ dodal Vacíř, který zopakoval i Mojžíšovu domněnku, že jejich „zabásnutí“ se někomu náramně hodilo.

Poté dostali pro změnu slovo první svědkové. Během náročného sedmihodinového jednání se jich vystřídalo v soudní síni celkem osm, vyjádřili se ke třem událostem.

Nejprve se probírala otázka vydírání slovenských pracantů. „Vyhrožovali nám zmlácením a vyhoštěním z republiky, pokud nezaplatíme dluh na ubytování, který slíbil uhradit náš zaměstnavatel,“ pravil jeden z fasádníků. Jejich výpovědi se ale lišily v časových faktech. Vacíř přiznal výhrůžku vyhoštěním a také, že v afektu „brnknul“ jednoho z nich do ucha.

Poté přišel na řadu incident před herna barem. Obžaloba viní Vacíře z brutálního zbití jednoho podnikatele. Když ten začal detailně popisovat způsob napadení, Vacíř se znenadání zvedl. „Ten člověk lže, jako když tiskne. Je mi z něj zle. Odveďte mě odsud,“ oponoval. Načež jej dozorci spoutali a soudce vyhlásil přestávku.

Nevinní, nebo zrůdy

Ve spletitém případu braní rukojmí vystoupila jako první žena, pro niž trojice mužů dluh vymáhala. Ta vyjádřila přesvědčení o jejich nevině.
Dlužníkova matka o nich naopak mluvila jako o zrůdách. Dívka, kterou údajně vzali jako rukojmí, odpovídala na otázky hodinu a půl. „Měla jsem hrozný strach. Hlavně o přítele. Bili ho,“ řekla třesoucím se hlasem. Její druh promluví 22. února.

Podrobnosti se dočtete v nejbližším vydání Deníku.