„Pachatelé vyhrožovali telefonicky i při osobním kontaktu. Některé osoby drželi ve sklepních prostorách, kde je opakovaně fyzicky napadali a žádali zaplacení údajného dluhu,“ řekla k případu Hana Kotková, mluvčí pelhřimovské policie.

Psychická újma na celý život

Psychické trauma utrpěla přítelkyně jednoho vydíraného muže. Ten dostal ultimátum: pokud nezaplatí údajný dluh, zajatkyně přijde o život. „Pro méně odolné osoby může tato zkušenost znamenat psychickou újmu na celý život,“ varoval psychiatr Max Kašparů.

Případ, který ve statistikách pelhřimovské policie nemá obdoby, se podařilo kriminalistům rozplést koncem minulého týdne.

Auta neshořela na ulici náhodou

Kdo jsou tedy pachatelé? „Muži ve věku 44, 38 a 21 let byli obviněni z trestného činu vydírání a braní rukojmí. To měli spáchat samostatně i ve spolupachatelství,“ odkryla policejní karty Hana Kotková, mluvčí policie v Pelhřimově.

Vyšetřovatelé jsou ale na podrobnější informace skoupí. Na celý případ uvalili přísné informační embargo. Kolik podobných případů má nebezpečná trojice na svědomí, se zatím nepodařilo zjistit.

Jak uvedla tisková mluvčí Kotková, vyšetřování je teprve na začátku. „Některé okolnosti jsou stále nejasné. Více se k případu nemohu vyjadřovat.“

Podle našich informací se obviněným mužům zřejmě pokusil někdo pomstít. Odnesly to jejich osobní vozy, které skončily před dvěma týdny v pelhřimovských ulicích v plamenech. Tuto spekulaci však policisté nepotvrdili. „K tomuto případu nemohu podat žádné informace,“ pronesla Kotková.

Třem mužům teď hrozí odnětí svobody na dva až osm let. „Osobu, která páchá takové činy, lze označit jako anetického, disociálního a emočně nestabilního psychopata. Je to neléčitelná diagnóza. Takový člověk se nepoučí dokonce ani z trestu,“ pronesl Max Kašparů.

Policisté žádají svědky o pomoc

Policisté žádají občany či případné svědky, kteří mohli být přítomni popisovaným událostem nebo mohli být obětí těchto trestných činů, aby se neprodleně přihlásili na tísňovou linku 158 nebo na linku 974 274 332. Mohou také zajít osobně na kteroukoliv policejní služebnu, a to nejen v Pelhřimově.

„Jedná se o velice závažnou trestnou činnost, a svým svědectvím tak občané mohou významně přispět k průběhu vyšetřování a k objasnění celého případu,“ dodala Kotková.