Potyčky plné nadávek a bití, které se opakovaly i několikrát do měsíce, vyvrcholily 4. října 2008, kdy mladá žena bodla svého muže v jejich bytě kuchyňským nožem do hrudníku. Ten svým zraněním na místě podlehl.

Ze svého činu, který byl kvalifikován jako vražda, se pětadvacetiletá Zlata R. v pondělí zpovídala před pobočkou krajského soudu v Táboře. „Nechtěla jsem manželovi ublížit. Nůž jsem vzala do ruky, abych ho zastrašila,“ vypovídala při hlavním líčení se slzami v očích žena, která je matkou čtyř dětí. Nejmladší syn se jí narodil šest měsíců po tragické události. V době vraždy byla totiž Zlata R. v patnáctém týdnu těhotenství.

Podle jejích slov manžel vůbec nehleděl na to, že je jeho žena těhotná. „Bil mě stejně. Mlátil mě pěstmi, kopal mě a jednou mi dokonce rozřízl ruku půllitrem. Musela jsem jet do nemocnice na šití. Doktorovi jsem ale řekla, že jsem si to udělala sama. Vzpomínám si také na incident, kdy mně muž udeřil tak silně, až jsem z toho měla otřes mozku. Nikam mě ale nepustil, a já týden ležela doma v hrozných bolestech,“ vypovídala dále Zlata R.

Se svým trápením se podle svých slov nikomu nesvěřila. „Maminka to sice tušila, před třemi lety ale zemřela. Něco zřejmě věděly také mé dvě kamarádky, se kterými jsem si psala dopisy. Osobně jsem je nikdy neviděla, seznámila jsem se s nimi prostřednictvím fanclubu před několika lety. Nic konkrétního jsem jim ale neřekla, jen jsem občas naznačila,“ doplnila pětadvacetiletá žena.

V den, kdy došlo k vraždě, byla v Pacově pouť. „Vyrazili jsme tam s manželem a dětmi. Byla jsem ale hrozně unavená. Den před tím jsem totiž vařila a uklízela, aby bylo vše připravené. Kdybych to nestihla, manžel by mě určitě zase zbil,“ vyprávěla u soudu Zlata R.

Jak dodala, její muž na pouti popíjel. „Měl několik piv a panáků. Já jsem si dala piva tři. Pomáhaly mi totiž překonat tu únavu,“ uvedla žena.
Když se kolem sedmé večer vrátili domů, dala žena dětem najíst a poté je uložila do postele. „Chvíli nato jsme se s mužem začali znovu hádat. Bylo to kvůli všemu. Vadilo mi, jak mi pořád něco nařizuje, že nedává peníze na děti a podobně,“ vzpomínala na těžké chvíle Zlata R.

Lékaři: Stopy zahladit nechtěla

Když pak odešla do koupelny, aby se osprchovala, přišel manžel za ní. „Klečela jsem ve vaně a myla se, když mi dal pěstí do oka. Vůbec jsem to nečekala. Z rány mi začala téct krev. Namazala jsem ji proto mastí, kterou mi koupil právě on, aby se mi lépe hojily modřiny, které mi způsoboval,“ vyprávěla dále svůj příběh.

Po ošetření šla podle svých slov do kuchyně, kde manžel popíjel pivo. „Znovu jsem se ho ptala, proč to dělá. Chtěla jsem znát důvod, milovala jsem ho. On mě ale uhodil podruhé. Vzala jsem proto do ruky nůž, abych ho odradila od další rány. Měl totiž zase napřaženou ruku. Pak už si nevybavuji přesně, co se stalo. Asi s ní uhnul a já ho bodla. V první chvíli jsem si vůbec neuvědomila, co se stalo. Ještě mi řekl: ‚Mamko, já tě nechtěl uhodit.‘ Myslela jsem si, že jsem ho jen škrábla, a šla jsem hned za dětmi, jestli jsme je neprobudili. Nechtěla jsem totiž, aby toho byly svědky,“ popisovala osudný okamžik pětadvacetiletá Zlata R.

Když se vrátila do kuchyně, zjistila, že manžel nedýchá. „Hned jsem začala utírat krev mopem a otřela jsem i nůž. Určitě to nebylo proto, že bych chtěla zahladit stopy, ale nechtěla jsem v tom šlapat. Byla to prostě první reakce, hned poté jsem zavolala záchranáře. Když jsem totiž muži vyhrnula tričko, uviděla jsem tu ránu,“ doplnila.

Podle psychiatričky Moniky Gärtnerové a klinického psychologa Václava Šnorka žena vraždu předem neplánovala. „Byl to důsledek nezvládnutého afektu. Vliv na to měla určitě mimo jiné gravidita, týrání, alkohol, finanční problémy či péče o tři malé děti,“ shodli se lékaři.

Jak také oba dodali, žena svým uklízením bezprostředně po vraždě rozhodně nechtěla zahladit stopy. „Její chování si lze vysvětlit dvěma způsoby. Buď to mohlo mít symbolický význam – chtěla tím dát jakoby věci do pořádku, nebo to mohlo být tím, že tak byla, jak se říká, vycepovaná. Manžel po ní totiž požadoval pořádek a čistotu,“ doplnil Václav Šnorek.
Soud se Zlatou R. bude v Táboře pokračovat i v úterý.

Kamarádky se u soudu viděly poprvé
U táborského soudu v pondělí vypovídala také Jana Zajícová ze Šumperska, která si s obžalovanou Zlatou R. tři a půl roku psala dopisy. Ženy se seznámily díky fanclubu jejich oblíbené kapely a poprvé se viděly až v pondělí během hlavního líčení.

„Se Zlatkou už si píšu hrozně dlouho. Přišlo mi, že se potřebuje vypovídat. Do dopisů mi totiž psala, že ji manžel nikam nepouští. Dokonce jí zakázal navštívit sestru. Psaly jsme si skoro každý týden. Někdy to byly dopisy i na deset stránek. Rozebíraly jsme děti, rodinu nebo třeba vaření. Důvěřovaly jsme si,“ uvedla Jana Zajícová.

Podle jejích slov byly dopisy z posledních týdnů před vraždou od Zlaty R. dost zoufalé. „Nedělala v nich ani odstavce. Vypadalo to, jako by vždycky něco rychle napsala, pak odběhla a pak to šla psát dál,“ tvrdila u soudu svědkyně.

Jak dodala, Zlata R. se jí v dopisech svěřila, že ji manžel nutí pít alkohol a nařizuje jí jíst. „Dokonce mi napsala, že si chce sáhnout na život nebo že se s manželem poprali. Nevěděla jsem, co si o tom myslet,“ dodala Jana Zajícová.

Zlata R. se jí prý také svěřila, že ji manžel nutil stále uklízet. „I když měla všude čisto, musela před ním byt znovu poklidit,“ podotkla.