Problém s vysokým tlakem (více než 130/85 mmHg) mohou signalizovat bolesti hlavy, bušení srdce nebo snadné zadýchávání se. Alarmující by mělo být pískání v uších, tlak na prsou, zvýšená únava nebo potíže se spánkem.

Lékaři v poslední době přicházejí s důkazy, že tlak je výhodné srazit k normální hodnotě co nejrychleji, protože poškození cév mohou být nevratná. Mnoho rizikových pacientů přitom o svém problému ani neví. Na vině jsou zanedbané preventivní prohlídky u praktiků.

První fáze boreliózy nastává asi dva až čtyři týdny po přenosu infekce do těla. Často se na těle objevuje červená skvrna, ale není to pravidlem. Kromě toho může mít člověk příznaky připomínající chřipku – bolest hlavy, těla a kloubů, horečku.
Zákeřná borelióza: Umí se maskovat, červený flíček není jediným varováním

Pokud máte vysoký tlak, nepřeceňujte stres

Můžete se setkat s tvrzením, že krevní tlak zvyšuje i stres. Zatím to ale není podložené žádnými vědeckými studiemi. Na tlak rozhodně mají vliv stresové situace, kdy hodnota skokově stoupne, protože se cévy zúží a srdce začne bít rychleji, neprokázal se ale dlouhodobý vliv stresu.

„Souvislost s infarkty a mozkovými mrtvicemi má zejména kvůli stresovým hormonům poškozujícím stěny cév, ale pokud máte vysoký tlak, hledejte příčiny i jinde než v momentální psychické zátěži,“ radí většina odborníků.

Zdroj: Youtube

Na krevní tlak má vliv i obezita, kouření, alkohol, sůl nebo nedostatek spánku a pohybu. Začněte pročištěním jídelníčku. Velký pozor dávejte na skrytou sůl v polotovarech nebo kořenicích směsích. Dejte přednost domácí kuchyni a čerstvé zelenině a ovoci. Ruku v ruce s tím jde i shození přebytečných kil, která zatěžují srdce. Pomůže i pravidelný pohyb – třikrát týdně 30 minut aerobní aktivity (svižná chůze, pomalý běh, plavání) – a pravidelný spánek.

Na chvilku si sedněte

Řešíte-li vysoký tlak i přesto, že jste aktivní a nemáte problém s životosprávou či obezitou, může být na vině genetika. Raději to zkonzultujte s lékařem a nebraňte se ani lékům. Zamyslete se i nad svou fyzickou zátěží. Tlak může zvýšit namáhavá fyzická práce nebo špatně nastavený trénink, kdy tělo vystavujete velkému stresu a nedovolujete mu regenerovat. I pokud máte radost ze svých výkonů, pobavte se o tom se sportovním lékařem.

Vyzkoušejte

K dostání jsou pohodlné domácí tlakoměry propojené s aplikací v telefonu. Můžete si díky nim měřit hodnoty v určitou denní dobu nebo ve chvílích, kdy se necítíte dobře. Budete mít v ruce hmatatelná data pro svého lékaře a také si uděláte jasno v tom, co vám zvedá tlak.

„Na nárazové nepříjemné stavy spojené se stresem a zvýšeným tlakem vyzkoušejte dechová cvičení. Zkuste třeba takzvaný čtvercový dech: dlouhý pomalý nádech a stejně dlouhý plynulý výdech,“ zní jedna z rad.

Operační sál. Ilustrační foto
Nádorové onemocnění vaječníků: Prvotním příznakem je zvětšování břicha

Pomoci mohou i bylinky ve formě čajů nebo tinktur. Právě kapky bývají v některých případech nejúčinnější – platí to třeba pro česnek (i ten medvědí). Z ostatních bylin se doporučuje jmelí, hloh, meduňka a kozlík lékařský. Tlak snižuje i pravidelné pití zeleného čaje.

Lékem na mnoho problémů včetně hypertenze je chůze. Třicet minut chůze denně prý dokáže zázraky. Pokud máte vysoký krevní tlak, dejte prostor i zklidňujícím sportům, jako jsou jóga, pilates, taiči nebo plavání.