Zahradník Ivan Haška má každoročně bohatou úrodu melounů. A to i přesto, že bydlí v oblasti chladných Moravskoslezských Beskyd. Skvělé zkušenosti má s pěstováním melounů v samozavlažovacích nádobách.

„U nás v Pstruží je opravdu chladno, proto je pěstování v nádobách vhodné. Melouny předpěstovám ve skleníku, na začátku června je pak dávám ven. To víte, jsme 450 metrů nad mořem; a to je opravdu jiné, než třeba na Olomoucku nebo Pálavě,“ usmívá se zkušený pěstitel.

Základ je dobrá půda a dost živin

V teplejších oblastech podle něj můžete melouny sázet jak na poli, tak i na kompostu. „Před výsadbou připravte půdu. Vykopejte díru třeba 50 krát 50 centimetrů, dejte na dno vyzrálý kompost a nasypte hnojivo. Do těžké půdy můžete zase přidat písek,“ radí Ivan Haška.

Optimální dobou pro přesazování sazenic melounu je podle zahradníka konec května nebo začátek června. Rostliny do té doby vyvinou pět až šest listů. Navíc je už prakticky nulová šance, že by ještě přišly mrazy.

„Pokud chcete pěstovat na zahradě, vyberte slunné místo a dodržujte jednoduchá pravidla,“ upozorňuje zahradník. Meloun podle něj potřebuje dobrou půdu a hodně živin, teplo, dostatek závlahy a pravidelné hnojení.


Nahrává se anketa ...

Melouny pěstuje v nádobách

Ivan Haška pěstuje roubované melouny. „Sadbu tak nakupuji v zahradnictví. Mám raději menší odrůdy, protože jsme s manželkou sami. Ty velké často nestíháme sníst,“ říká pěstitel.

K sázení si pak oblíbil samozavlažovací nádoby. „Jde v nich pěstovat úplně všechno. A pokud nastanou přízemní mrazíky, můžete je snadno přenést,“ podotýká Ivan Haška s tím, že melouny potřebují hodně tepla.

Může se stát i to, že přijde chladnější červenec nebo deštivé počasí v srpnu. Když melouny neschováte, můžete o ně za takových podmínek přijít.

„Pokud je větší květináč, tak do něho lze dát i dvě rostliny. Třeba jeden meloun červený a druhý cukrový. Pěstovat se dá dobře i ve skleníku. Tam ale upozorňuji na to, že je potřeba dávat pozor na opylení. Lepší je, pokud si meloun opylíte sami štětečkem,“ upozorňuje zkušený pěstitel.

Ivan Haška úspěšně pěstuje nejen teplomilné melouny, ale i jihoamerickou mochyni. Přečtěte si, jakou péči tato superpotravina potřebuje:

Vodu ano, ale pozor na přelití

Hodně zahradníků dělá podle Ivana Hašky základní chybu - zalévají melouny horem, dolem.

„Meloun má sice rád vodu, ale nesnáší přelití. Zalévejte meloun několikrát týdně velkým množstvím vody. V extrémních vedrech zálivku zvyšte. V okamžiku, kdy se objeví plody, snižte zálivku. Také kypřete půdu, aby plevel nebránil melounu v růstu,“ vysvětluje zahradník.

Že jeho rady opravdu fungují, má Ivan Haška ověřeno. I v nehostinném horském prostředí sklízí bohatou úrodu. Letos musel dokonce nasadit méně rostlin než loni. „Na podzim už to nikdo nechtěl jíst. Ono se to nezdá, ale plodů bylo hodně. Tento rok budu dávat jen dva vodní a dva cukrové,“ říká s úsměvem.

„Když se melouny na konci května zasadí, už v červnu vykvetou. Plody pak nasadí v červenci a sklízet začínám v srpnu,“ vypočítává pěstitel.

Jak poznat chuť melounu ještě před rozkrojením:

U melounu je obtížné poznat, kdy je zralý. I na to má však Ivan Haška své triky.

„U cukrového melounu je to jednoduché. Zralý poznáte podle toho, že krásně voní. Ale červený vodní meloun je oříškem. Lidé mají různé metody, jak poznat zralost. Někdo říká, že musí mít zakroucenou stopku, jiný zase, že znakem dozrálosti je žluté líčko,“ radí zahradník.

„Občas se mi to však taky nepodaří odhadnout a meloun utrhnu, až když je přezrálý,“ uzavírá Ivan Haška s tím, že ani zkušený pěstitel není v tomto neomylný.

Další skvělé tipy pro vaši zahrádku najdete v nabídce článků níže: