Měsíc před koncem letošního roku byla návštěvnost Zoo Jihlava o trochu vyšší než v loňském rekordním roce. „Do konce listopadu 2023 přišlo 346 927 návštěvníků. Loni byla za stejné období návštěvnost 346 358,“ uvedla na začátku prosince Simona Kubičková ze zoologické zahrady. „Jestli se nám povede pokořit rekord z loňského roku bude velice záležet na prosincovém počasí,“ dodala.

Letošní návštěvnost ovlivnilo srpnové počasí, kdy bylo buď chladno, nebo příliš velké teplo. Ani jedna varianta návštěvám zoologické zahrady nepřeje. „Ale nahradilo to září, které bylo historicky nejlepší, přišlo přes 37 tisíc lidí. Loni to bylo o dvacet tisíc méně, to ale bylo září naopak velmi špatný měsíc, byla zima,“ zhodnotil ředitel Jan Vašák.

Je zřejmé, že návštěvnost výrazně ovlivňuje ekonomiku zoo. Dospělí platí za vstupné sto padesát korun, děti stovku a senioři sto deset korun. „Řeknu, že tisíc návštěvníků rovná se sto dvacet tisíc a čím více peněz od nich dostaneme, tím více si můžeme dovolit dát do oprav,“ vysvětlil Vašák.

Parkoviště u jihlavské zoo bývá v létě často plné, řidiči musí hledat parkování jinde.
Návštěvníci jihlavské zoo lámou rekordy, parkovat ale musí někde jinde

Například dřevěné části je potřeba průběžně obnovovat a zahrada si také musí poradit s nečekanými výdaji. „Jestliže potkani přehryžou síť, je potřeba to dát dohromady. To je oprava za několik set tisíc korun a není šance tu cenu srazit,“ poodhalil zákulisí ředitel zoo.

Podle něj není cesta přijít na magistrát a říct si o pět milionů navíc, třebaže je Zoo Jihlava příspěvková organizace a peníze od města dostává. „Správná cesta je vydělat si víc,“ prohlásil Vašák.

Zástupkyně ředitele Pavla Jarošová pak doplnila, že zoologická zahrada dostává řádově dvacet milionů ročně, ze kterých zaplatí zaměstnance. „Na všechno ostatní si musíme vydělat,“ uvedla s tím, že zoo si vydělá zhruba na sedmdesát procent svého rozpočtu.

I přes mráz se v pátek večer jihlavské náměstí zaplnilo. Lidi zahřál svařák, ale také Pokáč nebo Lenny, představila se i domácí kapela Oči.
VIDEO: Zmrzlou Jihlavu zahřáli svařák, Pokáč a Lenny, podívejte se

Zoologická zahrada se přitom snaží peníze vydělat, jak to jde. Letos například převzala prodejnu suvenýrů do své péče. „Máme tam tržbu kolem jedenácti milionů korun, ale za pět ty předměty nakoupíme,“ uvedl Vašák.

Dalších sedm milionů korun vybere zoo z parkování a právě tam zoologické zahradě utíká dost peněz. V létě je totiž kapacita parkoviště před zoo příliš malá a lidé jezdí parkovat na různá místa po městě. S každým autem, které jede do Cityparku, ztrácí zoo sto padesát korun. Vašák tak začíná uvažovat o tom, že by mělo parkoviště více pater.

Nešlo by o novou myšlenku. Bývalý ředitel jihlavské zoologické zahrady Vladislav T. Jiroušek měl už před třiceti lety jako prioritu velké parkoviště. „Bylo na tehdejší dobu předimenzované. Dali se do mě novináři, že jsem velikášský. Už tehdy jsem věděl, že v budoucnu stačit parkoviště nebude,“ vzpomínal před pár lety Jiroušek a navrhl i řešení: „Parkoviště je ve svahu, nad spodní částí se dá postavit ocelová konstrukce, získá se dvojnásobek parkovacích míst.“

Vánoční trolejbus se líbí dospělým i dětem, v prvním týdnu byl nejčastěji k vidění na lince G.
Jihlavou jezdí vánoční trolejbus. Podívejte se, jak vypadá

Další parkovací místa by se dala udělat také ze zanedbané zahrady, která vedle zoo je. „Z pohledu ekologie je to cenná plocha. Jedna moje část řve ano, udělejme tam dalších sto míst a místo osmi milionů za rok budeme mít dvanáct za parkování, ale zase zničíme jednu cennou část přírody uprostřed města. Navíc zoo nyní tuto plochu nevlastní,“ popsal Vašák své dilema.

NEUNIKLO VÁM: Burger King otevře první pobočku na Vysočině. Dočkají se lidé v Jihlavě

Zdroj: Deník/Martin Singr