„Každý by si to měl vyzkoušet. Jinak neví, o co přichází. Dokáže to zlepšit den,“ říká Trlica bez drkotání zubů hned poté, co vylezl z rybníka v Kostelní Myslové na Jihlavsku.

Trlica se začal koupat ve studené vodě díky legendárnímu otužilcovi a atletovi Františku Venclovskému, který pokořil průliv La Manch.

„Potkal jsem Venclovského na začátku devadesátých letech v Přerově. Ptal jsem se ho na otužování. Tak mi základy vysvětlil. A já se pak tomu chvíli věnoval,“ vzpomíná Trlica. Následně však měl dvacetiletou přestávku. Cestu k otužování si znovu našel až v důchodu. „Nevěděl jsem, co mám dělat. Nudil jsem se. Až noviny mi otužování připomněly a vrátil jsem se k němu,“ pokračuje s vyprávěním svého životního příběhu.

V Lukách letos nechtěli kácet strom, vánočně ozdobili jeden v parku. Tradiční místo stromu pak zaujala obrovská baňka.
VIDEO: V Lukách nechtěli kácet strom. Ozdobili živý v parku a mají obří baňku

Zkušený otužilec plavání ve studené vodě každému doporučuje. Zároveň upozorňuje na to, aby lidé své síly nepřeceňovali. „Sám jsem to začal dělat blbě a málem jsem se odrovnal. Začal jsem příliš živelně. Je potřeba si něco do začátku zjistit a tělo na otužování postupně připravovat. Třeba ranním sprchováním studenou vodou. Dobré je také zažít s otužováním v létě, kdy teploty nejsou tak nízké,“ dává tipy k dobru Trlica, který je nyní součástí jihlavských otužilců.

Podle něj by měli začínající otužilci využít i pomoci od zkušenějších kolegů. „Jakmile na to člověk naskočí a vydrží, jde to postupně čím dál lépe. Taková studená ranní sprcha probere člověka k životu. Já po ní navíc mívám na celý den zlepšenou náladu. Jen je to potřeba dělat poctivě,“ přibližuje čilý důchodce.

Krampusové v Polné
Krampus v Polné: pohmožděná žena se s organizátory udobřila

Tomu už po deseti letech, kdy se této výzvě opět věnuje, už studená voda nedělá problém. „Když mám do ní vlézt, tak už v hlavě žádný blok nemám. Musel jsem to natrénovat a neuhýbat před počasím, pokud to jen trochu jde. Zároveň se to snažím dělat pravidelně a nesedřít se. Mívám závody v úterý, ve čtvrtek a v sobotu. Tělo potom nechám zregenerovat. Zvládnu ve vodě uplavat i víc než kilometr, ačkoli je zima,“ vysvětluje svůj přístup dvaasedmdesátiletý muž.