Případy už prověřuje policie. „Naše psovodka se speciálně vycvičenými psy bude oblast v dalších dnech prohledávat, aby našla případné další oběti a návnady a předala je policii,“ sdělili zástupci ČSO.

První případ se stal u Osové Bítýšky na Žďársku. „Pravděpodobně jde o orla z páru, který tu nedávno dohledal ornitolog Tomáš Kněžíček. Byl to nový, dosud neznámý pár pro tuto oblast. Druhého orla, zřejmě jeho partnera, jsem během terénní prohlídky pozorovala na místě. V terénu jsme pak dohledali ještě otrávenou káni lesní,“ informovala psovodka ČSO Klára Hlubocká.

Dalšího orla pak objevili u obce Benátky u Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. „Tento orel byl v čase nálezu ještě živý. Převezli ho do záchranné stanice, kde se pokoušejí mu zachránit život,“ řekla dále Hlubocká.

Karbofuran, který traviči dravců nejčastěji používají, hned po požití ochromí nervovou soustavu. Zvířata umírají za plného vědomí v bolestech a křečích. Při tom nemohou dýchat, roztahují křídla a zatínají pařáty. Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení. Karbofuran je pro přílišnou jedovatost od roku 2008 v Evropské unii zakázaný. Dříve se používal v zemědělství. Dnes je zakázané ho i jen mít doma. Přesto u nás existují zásoby.