Budova dříve fungovala také jako hotel, konkrétně horní dvě patra. Teď jsou však prostory dlouhodobě nevyužívané a byty pro rodiny rychle najdou své nájemníky. „Chtěli bychom tam dostat byty 3+1, na každé patro dva, takže čtyři byty 3+1 a do půdní vestavby ještě dva byty 2+kk, takže by z hospody mohly být byty pro šest rodin,“ vyjmenoval starosta Zdeněk Dvořák.

Lidé budou bydlet tam, kde se dříve scházeli štamgasti. Přímo se nabízí otázka, jestli nezachovat výčep a nenabízet ho jako bonus k vybavení bytu. Vášniví pivaři by byli nadšení. „Cílíme na rodiny, větší rodinou oslavu byt určitě snese, ale aby tam byl prostor šenku, to tam není,“ usmál se starosta. V Dolní Cerekvi přitom aktuálně funguje jen jedna hospoda, další dvě jsou zavřené.

Podvody na internetu. Ilustrační foto.
Vyplnila údaje ke kartě a je bez peněz. Žena z Jihlavska naletěla podvodníkovi

Bytový fond má radnice v Dolní Cerekvi poměrně velký. Čítá devětasedmdesát bytů. „Máme menší byty pro mladé rodiny. Ale ve chvíli, kdy mají dvě děti, máme pro ně maximálně 2+1. A když někteří z nich čekají pátého člena rodiny, je to pro ně velmi malé,“ vysvětil starosta, proč v městysi vzniknou větší byty.

U bývalé hospody nyní vzniklo místo na parkování, vejde se tam ale jen pár aut. A právě velikost plochy je dalším důvodem pro vybudování vícepokojových domácností. „Dva velké byty na patře, to jsou třeba čtyři auta. Kdybychom na stejné patro dostali pět startovacích bytů, tak je aut deset. A nebudou kam dát,“ dodal starosta.

Zájem o chov slepic mezi lidmi roste.
Zájem o drůbež na Vysočině roste. V Humpolci dodají slepice i s kurníkem

Do nových bytů ve středu městyse by se měly přesunout rodiny s dětmi, které oživí centrum Dolní Cerekve. Zájem je značný, v obci evidují zhruba sedmdesát žádostí o bydlení. „Každý preferuje jiný byt, senioři žádají o garsonky, rozrůstající se rodiny naopak 3+1,“ uvedl Dvořák a zopakoval, že o velké byty je největší zájem.

Ze zájemců pak radnice vybere na základě bodového ohodnocení. „Máme tabulku, kde jsou kritéria. Podle nich obodujeme jednotlivé zájemce a následně vybíráme. Jde nám o to mít stálé nájemníky, aby bydlení v obecních bytech dlouhodobě fungovalo i do budoucna,“ vysvětlil starosta.

NOVÉ BYTY V DOLNÍ CEREKVI
Budou místo bývalé hospody, nad kterou byl hotel.
Půjde o větší domácnosti, o které je v městysi značný zájem.
V případě ideálního scénáře začnou práce letos v létě a skončí za dva roky

Zahájení výstavby je závislé na penězích. „Stále čekáme na vhodný dotační titul. Nechceme byty stavět jako sociální. Chceme je jako dostupné obecní bydlení a podle našich informací se nyní právě na toto chystají dotace na ministerstva pro místní rozvoj,“ upozornil.

Pokud vše půjde podle optimálního scénáře, ministerstvo vypíše dotace v dubnu. V případě úspěšné žádosti mohou práce na přestavbě začít v létě a potrvají dvě stavební sezóny. „V červnu 2025 by reálně mohlo být hotovo,“ uzavřel starosta.