Třebíčský útulek je bez proudu téměř týden, zaměstnanci si tak musejí svítit baterkami a přemýšlet, jak udržet zvířata v teple. „Bez elektriky jsme od čtvrtka. Jsou tady nemocné kočky, které potřebují být v teple, a my nemůžeme topit, a to je v buňkách větší zima než venku. Máme tu velkou fenu po operaci, kterou zachraňovali veterináři, vezla se sem z druhého konce republiky. Má čtyřiceticentimetrovou jizvu, čeká ji další operace, bere antibiotika, a je u nás v chladu. To je záchrana jako hrom," nastínila neutěšený stav ošetřovatelka Miroslava Feherváryová.

Ta spolu s kolegy zvířatům pomáhá, jak se dá. „Andulku, papouška nebo osmáka jsem si vzala k sobě domů a co šlo umístit, to jsme umístili. U nemocných zvířat se snažíme, aby měla přes den otevřeno a přes noc se jim nastlává více dek, aby se do nich mohla zachumlat," podotkla Feherváryová. Ta z této tristní situace viní Petra Ondráčka. „On se o to vůbec nezajímá, nezavolá, nedá vědět, nestaví se. Já jsem ho tu od Vánoc viděla pětkrát, a to je vedoucí útulku," zlobí se ošetřovatelka.

Bez elektřiny i bez platu

Petr Ondráček odmítá, že by se zaměstnanci nekomunikoval. „To je jejich subjektivní dojem. Myslím, že jsme se vždycky domluvili, takže by to mělo i nějak pokračovat. Navíc teď čtrnáct dní marodím se zády, takže je těžké do útulku jezdit," uvedl. Problémy s elektřinou jsou podle něj způsobené potížemi s dodavatelem. „Měníme dodavatele elektřiny, protože s tím stávajícím jsme se nedohodli na výši a frekvenci záloh," doplnil předseda ligy s tím, že elektřina by měla v útulku znovu jít během dvou nebo tří dnů.

Nefungující elektřina však není jedinou komplikací. Zaměstnanci útulku nedostali už dva měsíce plat, peníze jim Ondráček dluží také za minulé roky. Nezaplacené faktury od třebíčského útulku eviduje rovněž veterinář Jan Gross. „Je to asi za tři roky. Pan Ondráček slibuje, že to zaplatí, ale pořád nic," potvrdil Gross Deníku.

Miroslava Feherváryová kvůli dlužné výplatě nemá zaplacený nájem a spolu s kolegy už pět let neměla dovolenou. „Neměl by tu kdo být. A nechte to tady," řekla. Zaměstnanci útulku také zvažují, že se obrátí na jihlavský inspektorát práce. Ondráček však slibuje, že se o nápravu postará: „Nechci říct, že to bude zítra, ale pracuji na tom docela usilovně."

Celou situací se zabývá také město Třebíč. To Lize na ochranu zvířat každoročně poskytuje na provoz útulku 470 tisíc korun, pochybení v účetnictví úředníci nikdy nenašli. Poslední kontrola proběhla v lednu letošního roku, kdy Petr Ondráček všechny podklady doručil, a zastupitelé tak Lize odklepli příspěvek i na letošní rok. Ve světle nynějších informací se rada města na včerejší schůzce rozhodla pro mimořádnou kontrolu. „Finanční odbor zkontroluje, jakým způsobem byly použité finanční prostředky na první pololetí, které již Lize odešly. Pokud najdeme nesrovnalosti, budeme je řešit," nastínil starosta Pavel Janata.

Víc se dělat nedá

Podle Janaty v současné situaci město víc udělat nemůže. Zlepšení by mohlo přinést stěhování útulku. Ten nynější stojí na městském pozemku a Liga jej má v nájmu. Nový útulek na Hrotovické ulici by byl města celý a původní plán byl, že se začne stavět příští rok. „Pokusíme se to urychlit tak, abychom letos měli hotovou veškerou stavební přípravu včetně povolení. Letos bychom také rádi vybrali zhotovitele a pokud se to všechno podaří, uvažujeme o tom, že by stavba mohla začít už letos na podzim," zmínil starosta.

Město také plánuje vypsat výběrové řízení na nového provozovatele. „Počítáme s tím, že v momentě, kdy budeme mít nejen pozemek, ale útulek bude v majetku města včetně vybavení, vyhlásíme výběrové řízení na provozovatele. Očekáváme, že se poté poměry budou vyvíjet zcela jinak, než jak je tomu v tuto chvíli," věří Janata.

Pomáhá Spolek

Vedení města se rovněž snaží zajistit, aby peníze z městského rozpočtu směřovaly přímo do útulku a ke zvířatům, nikoliv přes Ligu. „Prověřujeme možnost, zda by bylo schůdné poskytnout peníze pro útulek skrz Spolek na pomoc zvířatům," konstatoval Janata. Spolek už nyní útulku pomáhá sháněním materiální i finanční pomoci, která jde přímo zvířatům. Prostředky získává od dobrovolných dárců či z grantů a veškeré příjmy a výdaje (na veterináře, krmivo, vybavení apod.) lze sledovat prostřednictvím transparentního účtu.

Třebíčský útulek nyní poskytuje azyl 54 psům a zhruba 25 kočkám.