Součástí obnovy vozového parku je také další elektronizace zdravotnických služeb. Kromě sanitních vozů dostanou záchranáři i čtyři desítky přístrojů na nepřímou srdeční masáž. Jako dodavatele vybrala rada kraje společnost Fosan z Ivančic na Brněnsku s nejnižší nabídkovou cenou 55,5 milionu korun, řekl hejtman Jiří Běhounek.

„Nejzazší termín pro dodání vozidel je konec listopadu. Některé sanitky by mohly být uvedeny do provozu během prosince," uvedla ředitelka záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová.

Modernější elektronické zařízení v sanitních vozech zlepší sdílení dat mezi záchrannou službou a zdravotnickými zařízeními.

Průměrné stáří současných sanitních vozů na Vysočině je kolem pěti let. Z ostrého provozu se sanitky vyřazují po osmi letech, případně po najetí čtvrt milionu kilometrů. Ve vozovém parku je kolem šesti desítek vozidel rozmístěných na jednadvaceti stanovištích, některá z nich jsou i starší než deset let. Záchranáři jich vyměňují každoročně šest až sedm. „Vyřazené sanitky si mohou vzít nemocnice pro své převozové služby," doplnil hejtman Běhounek.

V roce 2014 vyjela krajská záchranka na Vysočině k více než čtyřiceti tisícům případů. Zdravotníci nejčastěji zasahovali u pacientů se somatickými onemocněními a úrazovými stavy, četné jsou také výjezdy k infarktům a mrtvicím.