„Bude to přinášet zbytečné komplikace. Nejen kvůli časové náročnosti, protože budeme muset dojíždět do Jihlavy. Jde hlavně o to, že tam neznají místní podmínky. Nemyslím si, že jihlavští úředníci budou natolik akční a přijedou se podívat například k nám do Jestřebí (obec přidružená k Brtnici), aby v reálu obhlédli, jak by případná stavba zapadala do celkového vzhledu vesnice,“ zamyslela se Mašterová.

Brtnice je jediné město na Jihlavsku, které o stavební úřad přijde. Další tři jsou městysy. „Nelíbí se mi to. Máme tady velké území a bude to pro občany krok zpátky. Je důležitá místní znalost a třeba obnovy památek se zpomalí,“ uvedla starostka Miroslava Švaříčková.

Jihlavský tunel bude zavřený do konce června, opravy vyjdou na téměř čtyřiapadesát milionů korun.
Jihlavský tunel zavřeli. Policie chrání Jihlavu před tranzitní dopravou

Stavební úřady sice sídlí na radnicích, pod místní samosprávu ale nespadají. Jedná se o orgány státní správy spadající pod ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Po celé republice je jich více než šest set. Jejich redukci v minulém volebním období prosadila tehdejší ministryně Klára Dostálová (ANO). Nástupce Dostálové, pirátský lídr Ivan Bartoš, avizoval, že novou normu zreviduje. Nyní ale vyšlo najevo, že více než třetina stavebních úředníků i přesto vyklidí kanceláře. Jejich agendu převezmou kolegové ve větších městech.

Které stavební úřady na Vysočině se mají rušit:
Jihlavsko: Batelov; Brtnice; Luka nad Jihlavou; Nová Říše
Havlíčkobrodsko: Golčův Jeníkov; Habry; Štoky; Ždírec nad Doubravou
Třebíčsko: Budišov; Jaroměřice nad Rokytnou; Jemnice; Okříšky
Pelhřimovsko: Černovice; Horní Cerekev; Počátky; Žirovnice
V ČR je celkem 615 stavebních úřadů. Zrušit se má 244.

Podle vedoucího oddělení odborné podpory MMR Martina Archalouse je slučování stavebních úřadů nutné. „Návrh stavebního zákona z pera předchozí vlády počítal pouze se čtrnácti krajskými stavebními úřady. To byl extrém, který jsme odmítli. Současný stav ale také není udržitelný. Na mnoha z těchto úřadů agendu vykonávají jeden či dva úředníci. Pak stačí nečekaná nemoc a stavební řízení v obci se zastaví,“ uvedl Archalous. Podle něj s novým stavebním zákonem přijde i technická změna s velkými nároky. „Na pravidelné školení úředníků, techniku, vybavení. Pro úplně nejmenší obce by vlastní stavební úřad představoval poměrně značnou zátěž, časovou i finanční. Rušené úřady navíc obsluhovaly kolem patnácti procent populace. Pro ostatní lidi se nic nemění,“ vysvětlil vedoucí.

Krok proti občanům

Zrušení stavebního úřadu je pikantní zejména pro Luka nad Jihlavou. Tam před pár týdny pracně hledali nového vedoucího. Nastoupil prvního dubna. Podle louckého starosty Viktora Wölfla nemá změna žádnou logiku. „Je to krok proti občanům, kteří budou muset více cestovat, stát fronty. Kolikrát si budou muset vzít dovolenou, protože jim to jinak časově nevyjde. Zajímalo by mě, která politická strana dokáže lidem vysvětlit, čím si tímto pomůžeme. S digitalizací, kterou se všichni zaklínají, to nemá nic společného,“ uzavřel Wölfl.

Postižená města se nyní chtějí spojit. Jestli se podaří společnými silami něco změnit, si starostka Švaříčková netroufá odhadnout. „Už se o tom mluví dlouho. Všechno se centralizuje a pak se ukazuje, že to není správný krok. Byla bych ráda, kdyby se to rozhodnutí povedlo ještě zvrátit,“ řekla starostka Brtnice.

Mateřská škola U Obůrky v Třebíči. Ilustrační foto.
Školám a školkám na Vysočině dochází místo. Jak města problém řeší?

Jiným krokem je oslovení samotného ministra Bartoše. Tomu už přišel otevřený dopis od Zdeňka Ryšavého. Starosty Okříšek, odkud má stavební úřad také zmizet. Ryšavý Ivana Bartoše mimo jiné pozval přímo do zdejšího kraje, aby se sám přesvědčil, jak tu věci fungují. „Budeme prostě bojovat,“ prohlásil Ryšavý.