„Na Vysočině se do krajského kola přihlásilo osm vesnic z Havlíčkobrodska, šest z Třebíčska, po čtyřech ze Žďárska a z Pelhřimovska a tři z Jihlavska,“ přiblížil vysočinské soutěžící Vilém Frček z Ministerstva pro místní rozvoj, které tradiční akci pořádá.

Krajská kola se uskuteční během května a června. Všechny přihlášené obce navštíví krajská hodnotitelská komise. „Bude hodnotit jejich realizované i plánované projekty, tradiční akce, společenský život a mnohé další,“ vysvětlil kritéria hodnocení Frček.

Dvacet různých kulturních akcí se ročně koná v Rohozné na Jihlavsku. „V krajském kole spoléháme, že bychom mohli uspět právě díky nim. Nejen místními obyvateli, ale i lidmi z okolí je hodně navštěvovaná například naše svatováclavská pouť. Staráme se také o zeleň a životní prostředí,“ řekla starostka Rohozné Štěpánka Šteflová. V letošním roce navíc vedení obce podalo žádost o dotaci na vytvoření naučné stezky o dolování stříbra v Rohozné. Měla by vést kolem přírodní památky Čertův hrádek, kde se nachází mnoho štol.

Naučná Včelí stezka od minulého roku láká veřejnosti k navštívení Smrčné, která je další přihlášenou obcí z Jihlavska. Třetí je Velký Beranov. „Hlavním důvodem našeho přihlášení je letošní jedinečné výročí sedm set let od první písemné zmínky o obci. Oslavy budou v září spojené s výročím sto let Československa,“ uvedl starosta Ján Plevčík. Ve Velkém Beranově se za poslední roky navíc i hodně vylepšovalo. Vedení obce nechalo opravit školu, školku, chodníky, čekárny na autobus, kulturní dům a vystavělo komunitní domov důchodců. I v této vesnici obyvatelé žijí bohatým kulturním životem.

Vítězové krajských kol postoupí do celostátního kola, které se uskuteční první zářijový týden. Celostátní kolo a nositel titulu Vesnice roku 2018 bude vyhlášen 15. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích. „Příjemným bonusem pro vítěze bude finanční odměna ve výši až dva miliony korun od Ministerstva pro místní rozvoj a zapůjčení auta Škoda Octavia na dva roky zdarma,“ dodal Frček. Letos se přihlásilo 228 soutěžících obcí z celé České republiky. Jedná se už o čtyřiadvacátý ročník.

Krajské kolo Vysočina – Vesnice roku 2018
Havlíčkobrodsko – Dolní město, Havlíčkova Borová, Malčín, Oudoleň, Sobíňov, Vepříkov, Věžnice, Víska u Chotěboře
Třebíčsko – Číměř, Mladoňovice, Nové Syrovice, Okříšky, Rudíkov, Štěpkov
Žďársko – Dlouhé, Malá Losenice, Nová Ves u Nového Města na Moravě, Nové Veselí
Pelhřimovsko – Horní Ves, Jiřice, Kaliště, Lhota-Vlasenice
Jihlavsko – Rohozná, Smrčná, Velký Beranov