Deník o útoku na stádo ovcí chovatele Petra Svobody z Olešenky na Havlíčkobrodsku informoval začátkem května. Agentura ochrany přírody eviduje první podezření na napadení touto šelmou na Vysočině v roce 2019. „Další podezření na útok se objevilo koncem roku 2023. Letos máme od chovatelů hlášena tři napadení. V případě Olešenky nyní analýza DNA potvrdila, že se skutečně jednalo o vlka. Víme, že to byl samec a že zatím tento jedinec nebyl na našem území geneticky zaznamenán,“ upozornil Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK).

Vlci byli v novodobé historii poprvé na Vysočině zaznamenáni v roce 2016, vloni se potvrdilo narození dvou vlčat. „Více než pětadevadesát procent potravy vlků sice tvoří přemnožená spárkatá zvěř, přesto ale může k útoku na nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata dojít, protože pro vlky představují jednoduše dostupnou potravu,“ varoval Hlaváč.

Pastviny pod Olešenkou vypadají idylicky, ale na ovce tady číhá smrt. Rodina Petra Svobody se rozhodla ohradu zabezpečit.
Vlk na Vysočině? Chovatel z Havlíčkobrodska hlásí útok na ovce

Ten také dále dodal, že s chovateli hospodářských zvířat jsou průběžně v kontaktu a informují je o tom, jak stáda zabezpečit a jak je případně mohou žádat o finanční kompenzace za škody způsobené právě vlkem. „Zkušenosti z jiných míst v Česku i okolních evropských státech ukazují, že kombinací vhodných opatření je možné škody téměř eliminovat,“ doplnil Hlaváč.

Chovatel ovcí z Olešenky přišel koncem dubna letošního roku o jednoho berana. Na druhého berana vlk zaútočil o pár dní později, zvířeti se podařilo utéct. Vlk ho však značně potrhal.

Vyjádření chovatele Petra Svobody:

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni