VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlastně šlo jen o to, aby holky okoukly zadky

Havlíčkův Brod – Dva mladí muži se před několika měsíci pustili v Havlíčkově Brodě do organizování akce, o níž měli jen tušení, jak ji uspořádat. Skateové závody se sice i tady konaly už před lety, ale Vojta Suchý a Ondra Balada chtěli zaujmout něčím novým. A chtěli ukázat, že skateová scéna v Brodě funguje.

5.8.2017
SDÍLEJ:

Skateová komunita v Brodě žije.Foto: Michal Nepovím

První závody, které jste spolu pořádali, byly 6. května. Byly to vůbec první závody na skatu v Havlíčkově Brodě?
Vojta Suchý: Ne, skateové závody se pořádaly už dříve, ale ty poslední byly asi před čtyřmi lety.

Ondra Balada: Byly ale v mnohem menším měřítku, víc free, než ty naše v květnu. Každopádně závody proběhly úplně normálně.

Jak na své první pořadatelské závody vzpomínáte?
Vojta: Bylo to úplně skvělý. Když teda opomenu nějaké komplikace ze strany města. Skatepark jsme před závody museli ze svých nákladů celý opravit a město nám na to nepřispělo vůbec nic. Nebyla to žádná velká částka, ale ochota města se neukázala. Jediné, co bylo fajn, že nám technické služby před závody posekaly trávník.

Ondra: Což byla vlastně jediná podpora od města, které jsme se dočkali. Město s akcí žádný problém nemělo. Povolení o pořádání jsme si obstarali a závody navíc končily už kolem sedmé večer, pak se přesunuly do klubu OKO, takže nebyl ani žádný problém s hlukem. Jinak na skateové závody vzpomínáme jedině v dobrém.

Jak závody vypadaly?
Ondra: Kolem osmé ráno jsme se sešli na skateparku a začali všechno připravovat. Od jedenácti pak probíhal zápis všech skejťáků. Kolem dvanácté začaly rozjezdy a od jedné hodiny odpoledne byl oficiální závod. Měli jsme tři kategorie. Začali jsme Street Stylem, což je v podstatě hlavní závod. V základu bylo patnáct jezdců a v každém kole jeli tři. Každý rider měl pro sebe sólo dvě a půl minuty a potom jezdili jednu minutu dohromady. Následně postupovalo osm lidí do finále, a to bylo na tři a půl minuty. Tohle byla první disciplína.

Vojta: Pak přišel na řadu Ollie Contest, což je v podstatě skákání do výšky. Skákalo se přes tyčku a závodilo se, kdo vyskočí nejvýš. Vítěz skočil devadesát centimetrů. Téhle disciplíny se opět zúčastnili všichni jezdci, takže patnáct skejťáků. Poslední částí byl The Best Trick. Každý rider předváděl ten nejlepší trik, který umí.

Přece jen to byly první závody, které jste připravovali. Překvapilo vás něco jako pořadatele?
Ondra: Překvapili mě lidi. Ten feedback. Hodně lidí ocenilo to, že jsme do toho šli. Že jsme skateové závody obnovili a ukázali, že brodská skateová scéna žije. Tím chceme poděkovat i všem kamarádům, co nám během závodů pomáhali, protože bez nich bychom to nedali. Od ledna trvaly všechny přípravy, a i když se to nezdá, práce na tom bylo dost.

Kdo přišel s myšlenkou udělat opět skateové závody v Havlíčkově Brodě?
Ondra: S hlavní myšlenkou přišel Vojta. Chtěl to obnovit. Na skatu jsem vyrůstal od mala, tak jsem mu s tím samozřejmě chtěl pomoct.

Vojta: Já jsem byl půl roku pryč, a když jsem se o prázdninách vrátil, mrzelo mě, že v Brodě skoro nic není, nic se tu neděje. Vzpomněl jsem si tak na skateové závody, které se pořádaly dřív. Taková akce byla vždycky fajn, lidi se bavili. Tak mě napadlo to znovu obnovit. Chtěl jsem to udělat v září nebo v říjnu, ale už se to nestíhalo. Po tom půl roku v zahraničí jsem měl dost školy i práce, takže se závody přesunuly až na jaro. Dohodli jsme se Ondrou a závody spojili ještě s jednou akci v klubu Oko, ale k tomu se asi ještě dostaneme.

Jak se takové závody hodnotí, respektive, kdo seděl v porotě?
Vojta: Vesměs šlo o kamarády. Dva brodští skejťáci, co hodně jezdí, a dvě kamarádky. Holky byly takové nestranné pozorovatelky, které jen hodnotily, jak se jim kdo líbí.

Ondra: To byla hrozně dobrá myšlenka. Vlastně šlo jen o to, aby holky okoukly zadky, když to tak řeknu. (smích)

Vojta: Kdo měl nejhezčí zadek, tak ten vyhrál. (smích)

Ondra: Nakonec porota vybrala pět vítězů. Tři místa v hlavní disciplíně Street Style a potom první místo v Ollie Contestu a za nejlepší trik. Hlavní soutěž vyhrál Jirka Staněk ze Znojma. Nejlepší trik Jamie z Opavy a Ollie Contest vyhrál Michal Veselý ze Žďáru nad Sázavou.

Jaká byla konkurence soutěžících? Říkali jste, že jeden závodník byl až z Opavy.
Vojta: Havlíčkův Brod, Humpolec, Jihlava, Znojmo, Pelhřimov a Opava.

Ondra: Bylo to hodně namíchané. I tak jsme ale nečekali tolik lidí a tolik závodníků.

Vojta: Diváků se během dne vystřídalo tak dvě stě. Při hlavním závodě tam byla hlava na hlavě.

Jaký byl hlavní účel závodů?
Vojta: Chtěli jsme ukázat, že skateová scéna v Brodě funguje. Město investuje peníze do všech různých sportů, ale skatepark se rozpadá. Udržení skateparku přitom není až tak nákladná věc, kterou by si město nemohlo dovolit.

Ondra: Skateboarding je hlavně o komunitě a přátelství. Všichni se sejdou, společně zaskatujou, poklábosí a poslechnou muzikou. O to nám šlo hlavně, vidět kamarády a akci si užít. Na druhé straně jsme chtěli městu ukázat, že to tu funguje. Skatepark je ale rozpadlý. Všude lezou šroubky a základy překážek jsou kompletně shnilé. Malí skejťáci pak mají akorát zbytečná zranění, která opravdu nejsou příjemná. Kdo ví, co ještě horšího se může postupem času stát. Proto jsme chtěli, aby město vidělo, že podmínky pro skatování tu nejsou úplně vyhovující.

Vojta: Závody splnily účel tím, že lidi byli spokojeni a zpětná reakce byla jen pozitivní. Na druhou stranu, město si toho podle mě ani nevšimlo.

Jak se sháněli sponzoři?
Vojta: Super byl support od všech sponzorů. Dostali jsme hodnotné dary a zkrátka bez nich by se závody neuskutečnily. Všem sponzorům chceme poděkovat. Jezdilo se o ceny za třicet tisíc korun, což bylo skvělý. Jen vítěz dostal ceny za devět tisíc korun. Přes oblečení, po všelijaké věci potřebné pro skateboarding.

Ondra: Takže Jirka Staněk si odvezl docela dobrej šatník. (smích)

Podobné závody pořádají i kluci v Pelhřimově. Navštěvujete se navzájem, nebo mezi městy existuje nějaká rivalita?
Vojta: Ani jeden z nás sice na závodech v Pelhřimově nebyl, žádná rivalita ale určitě není. Jde spíš o vzájemný support.

Ondra: Skateové závody jsou i v Jihlavě, kde je navíc i skateboardová škola. Klobouk dolu před Tomášem Markem, který to v Jihlavě takhle rozjel. Je skvělé vidět člověka, který to dělá pečlivě a s velkou láskou. Tomáš je velkou inspirací i pro nás. Rozhodně stojí za to ho sledovat.

Večer se akce přesunula do klubu Oko. Zde mělo koncert několik kapel a součástí bylo i skatování. Jak se soutěžilo na tanečním parketu?
Ondra: Po koncertě první kapely Cirguz z Mělníka, v deset hodin večer, začalo Game of Skate. Bylo to záměrně vymyšlené, aby se lidi ze závodů ještě přesunuli do Oka. V téhle disciplíně se ukazuje technika jezdců. Jeden udělá trik a další závodník ho musí zopakovat s tím, že každý jezdec má pět životů. Tady soutěžilo sedm závodníků. Vydržela vlastně polovina soutěžících z klasických závodů, takže jsme byli docela překvapeni. Vyhrál to zase Jirka Staněk, který bodoval i ve Street Stylu. Jsme rádi, že jsme mohli tyhle dvě akce spojit dohromady. Benefiční koncert a závody. Koncert pořádala nezisková organizace Show Your Help, což je nadační iniciativa kolem hudebních kapel Memento Mori, Chasing Christy a Highstreet Hooligans. Vstup, který se na koncertě vybral, tak šel na Dětský domov v Nové Vsi u Chotěboře. Hudba ke skatování patří a je fajn to propojit i s dobrou věcí.

Jak říkáte, hudba a skate k sobě patří. Ty Ondro, hraješ v kapele – Highstreet Hooligans a pořádáš závody. Hrajete také na skateových závodech někde jinde po republice?
Ondra: Třeba nedávno jsme byli na koncertě v Litoměřicích, právě na skateových závodech. Takovéhle akce jsou pro mě jedny z nejlepších. Když se spojí hraní a skatování. Někdy je to ale všechno hodně náročné. Všechen svůj volný čas věnuji kapele, neustále jsem někde na cestách. Když je volná chvilička, tak vezmu skate a jdu se vyvětrat. Člověk si u toho hrozně odpočine.

Jak podle vás dneska vypadá skateová scéna?
Vojta: Já jsem začínal na skatu asi v deseti letech. Už tenkrát byla na skateparku nějaká komunita lidí, a ta je tam dodnes. Jenom stále přibývají noví. Není to o tom, kdo je mladý a kdo starý. Spousta lidí se s věkem odstěhuje do jiných měst a v Brodě už tolik nebývají, ale ta komunita se nemění.

Ondra: Zájem o skateboarding v Brodě je. Kdyby byl lepší skatepark a lepší podmínky pro tento sport, byla by samozřejmě lepší i skateová scéna. Tedy alespoň u nás v Havlíčkově Brodě. Pohled na skejťáky ale prostě není dobrý. Přitom to je ve světě jeden z nejsledovanějších extrémních sportů. Skateboarding se dostal i na olympiádu. Stále tu ale existují dva pohledy.

Sami jezdíte na skatu, proč jste se také neúčastnili závodů?
Vojta: Měli jsme takové práce, že to prostě nešlo stíhat. Hlavně jsme věděli, že bychom to vyhráli. (smích).

Ondra: Když to tak řeknu, tak ze závodů jsme měli opravdu maličko.

Co nebo kdo vás přivedl na skate?
Vojta: Mně se to prostě hrozně líbilo. Na skatu byli vždycky velcí týpci. V deseti jsem dostal první prkno. Taťka se známým měli navíc skateshop v Brodě a já to tam chodil pozorovat. Prostě jsem to chtěl dělat taky. Do patnácti jsem jezdil, pak jsem ale přesedlal na longboard.

Ondra: Já jsem to měl přes bráchovu partu. Ti kluci na tom lítali, měli svojí crew, já to s kamarády obdivoval. Postupně jsem se k tomu taky propracoval, sledoval jsem videa a všechno zkoušel. A najednou byl místo školy skate.

Co je na skatu nejtěžší? Určitě vás tenhle koníček stál pár modřin.
Vojta: Odhodlání v tom pořád pokračovat. Protože to dost bolí. Ta zranění někdy nejsou úplně nejmenší. Nejvíc trpí asi kotníky. Prostě věčně roztrhaný hadry a boty na vyhození.

Budou další závody?
Vojta: Určitě. Ondra chce teď vyrazit někam do zahraničí, takže záleží na něm. V květnu nebo v červnu ale určitě závody budou. Teď už jsme nabrali nějaké zkušenosti, takže pořádání určitě půjde líp. Dobrý byl i feedback od sponzorů, kteří pro další ročník slíbili i bohatší ceny.

Ondra: Doufáme, že příští ročník se povede stejně jako letošní. Takže trénujte na skatu, mějte málo zranění, málo zlomených desek a hlavně se bavte.


Vojta Suchý – 21 let
- Studuje informatiku na Karlově univerzitě.
- Pracuje na německé burze jako IT Management Support Executive Officer.
- Má rád holky, alkohol a lehké drogy.
- Rad jezdí na longbordu, opravuju počítače a volný čas tráví venku s kamarády.

Ondra Balada – 25 let
- Od svých 12 let jezdí na skateboardu a vyrůstá mezi skejťákama.
- Je zakládajícím členem kapely Highstreet Hooligans a zároveň je součástí nadační iniciativy Show Your Help.
- Vystudoval Vysokou školu Polytechnickou v Jihlavě.
- Momentálně pracuje pro společnost PLEAS, a. s.
- Je příznivcem jakéhokoliv sportu, miluje cestování a objevování nových možností.
- A v neposlední řadě je příznivcem asijské kuchyně.

Lucie Ješátková

Autor: Redakce

5.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 45 000 Kč Zubní lékaři bez specializace zubní lékař, (-ka) bez specializace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: . Pracoviště: Ornides, s.r.o.-pracoviště pe, třída Legií, č.p. 1149, 393 01 Pelhřimov. Informace: Marcela Neumannová, . Výroba - Výroba Obsluha strojů 24 000 Kč Obsluha zařízení na zpracování kovů Obsluha ohraňovacího lisu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Náplň práce: čtení výkresové dokumentace, používání klasických měřidel, samostatná práce, fyzicky namáhavá práce - těžká břemena., , Nutný telefonický nebo e-mail kontakt předem!. Pracoviště: Lns s. r. o. - pracoviště pelhřimov, K Silu, č.p. 2179, 393 01 Pelhřimov. Informace: Jana Lévai, +420 601 100 454. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 45 000 Kč Zubní lékaři bez specializace zubní lékař, (-ka) bez specializace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Ornides, s.r.o.-pracoviště pe, třída Legií, č.p. 1149, 393 01 Pelhřimov. Informace: Marcela Neumannová, . Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 28 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: údržba budov, nové elektroinstalace, opravy elektro., , Požadujeme: samostatnost., , Nutný telefonický kontakt předem!. Pracoviště: Nrj servis s.r.o. - pracoviště humpolec, Nádražní, č.p. 101, 396 01 Humpolec. Informace: Monika Miksová, +420 728 813 281.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19.–21. září 2018

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Den bez aut v Pelhřimově.
20

Děti byly svědky fingované autonehody

Při 80. výročí novoměstské nemocnice lidé zavítají i na patologii

Nové Město na Moravě – Prohlédnout si novoměstskou nemocnici tak, jak ji běžně pacienti i další návštěvníci nepoznají, bude moct veřejnost možnost v sobotu 22. září. V době od 9 do 14 hodin se v jejím areálu uskuteční den otevřených dveří u příležitosti 80. výročí zahájení výstavby tohoto zdravotnického zařízení.

Rodinné centrum Krteček v Pelhřimově hledá rodiče

Pelhřimov – Návštěvníci Family Pointu Rodinného centra Krteček v Pelhřimově se dozví, jak se stát pěstounem. V úterý 25. září se tam od 16 hodin uskuteční seminář o náhradní rodinné péči, který nese název Hledají se rodiče.

OBRAZEM: Jak reaktory ubránit proti teroristům, cvičili v Dukovanech

Dukovany – Zvukové a kouřové efekty doprovodily ve čtvrtek 20. září dopoledne dynamické ukázky, do kterých byly zapojeny i vojenské bojové vrtulníky Mi-24. Ukázky zakončily čtyřdenní cvičení Safeguard 2018, při kterém poprvé společně cvičili vojáci, policisté i hasiči s pracovníky elektrárny vnější ochranu Jaderné elektrárny Dukovany proti vnějšímu napadení a teroristickému útoku.

Střediska volného času: místa na kroužcích stále jsou

Vysočina – S novým školním rokem začala celá řada zájmových kroužků pro děti. Nabídka na Vysočině, ze které mohou rodiče aktivity pro své děti vybírat, je opravdu široká a najdou se v ní i ne úplně typické kroužky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT