Na Nový rok spatřil světlo světa kaloň rodriguezský, který je také prvním mládětem letošního roku. Na Štědrý den se v teráriu zoo vylíhla vzácná želva tlustohrdlá a poslední den roku se narodilo deset leguánků modrých. „Malého kaloně zatím nosí samička na těle a bude ho kojit dva až tři měsíce. Kaloni jsou k vidění v noční expozici africké vesnice Matongo," řekla mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová.

Jihlavská zoo chová kaloně od roku 2003 a narodilo se tam celkem 37 mláďat. Zoo Jihlava je po Zoo Jersey na druhém místě v počtu odchovaných mláďat vzácných kaloňů, a významně se tak podílí na zajištění chovu tohoto druhu. V loňském roce proběhl například transport kaloňů do Zoo Amsterodam.

Kaloni patří do jednoho ze dvou podřádů letounů, což jsou savci příbuzní netopýrům. Jejich tělo se podobá netopýřímu, hlava ale připomíná lišku. Patří mezi býložravce živí se převážně sladkými ovocnými plody.

Původní domovinou kaloně rodriguezského, který je též známý pod názvem kaloň zlatý, je ostrov Rodrigues v Indickém oceánu. Převážně kvůli ničení jeho přirozeného prostředí je dnes zapsán na seznamu ohrožených endemických druhů a zařazen do několika mezinárodních záchovných programů.

Neméně vzácnými obyvateli jihlavské zoo jsou i želvy tlustohrdlé, jejichž vánoční mládě je zatím schováno v zázemí pavilonu Exotária. „Tento druh želv je zajímavý tím, že klade pouze jedno vajíčko za rok. V Jihlavě je to již třetí odchov. Neobvyklý je i původ těchto želv. V roce 2001 zadrželi celníci v Hongkongu loď z Macaa, na jejíž palubě bylo téměř 10 tisíc želv určených pro obchod s želvím masem," doplnila mluvčí.

Zoo Hongkong, která se želv dočasně ujala, neměla pro držení takového množství zvířat odpovídající zázemí. Za pomoci Svazu pro záchranu želv byly želvy následně převezeny do zoologických zahrad v Evropě a USA.

Želva tlustohrdlá má tmavou hlavu s velkými bílými nebo bledě žlutými skvrnami za očima a černý krunýř. Její domovinou je jižní Asie, kde její populaci nejvíce ohrožují obchodníci s želvím masem.

Kaloňovi a želvě zdatně sekundují také malí leguánci. Jejich rodiče pochází z plzeňské zoo. V Jihlavě jsou od roku 2006, od té doby zde odchovali přes čtyři desítky mláďat. „Nyní je tento druh v zázemí terária, v sezóně je k vidění ve společné expozici s leguánky měnivými, želvami a korovci," uzavřela mluvčí. Tento druh leguánka žije ve skalnatých oblastech Mexika a jižního Texasu. Živí se hmyzem pavouky, mnohonožkami i velkými brouky.

ZUZANA MUSILOVÁ