„Ve třídě by mělo být maximálně tak 15 žáků. Tento učební obor jsme se rozhodli otevřít proto, že na Ledečsku je málo pracovních příležitostí pro dívky. Zvlášť, když uchazečky nemají maturitu, jejich šance na trhu práce se ještě snižují," vysvětlil hlavní důvod ředitel Gymnázia, Střední odborné školy a Vyšší odborné školy v Ledči nad Sázavou František Trpišovský.

Bohužel, statistiky havlíčkobrodského úřadu práce dávají řediteli Trpišovskému za pravdu. Bez práce bylo k poslednímu prosinci roku 2012 na Ledečsku celkem 407 uchazečů, z toho 245 žen. Počátkem roku 2013 se statistiky počtu nezaměstnaných nemění, naopak nezaměstnanost stoupá. „Počet nezaměstnaných na Havlíčkobrodsku v evidenci úřadu práce je v současné době 4926, počet volných míst je 49. Najít novou práci se uchazečům daří velice těžko. Buď se jedná o nekvalifikovanou práci špatně placenou, nebo jsou to místa velmi specifická," zhodnotil situaci na trhu práce ředitel úřadu práce v Havlíčkově Brodě Martin Kouřil.

Praxe bude přímo ve skladech

Jak vysvětlil ředitel Trpišovský, nevznikl nový učební obor jen tak náhodou, z libovůle vyučujících, bez zpětné vazby, ale Střední odborná škola se pro něj rozhodla na základě sledování pracovního trhu na Ledečsku. „Samozřejmě jsme mysleli v první řadě na praktické využití tohoto učebního oboru. Kontaktovali jsme různé podniky, firmy a supermarkety v Ledči a okolí. Zajistit pro naše žákyně praxi by neměl být problém. Vyšly nám vstříc i takové velké podniky jako ledečský Kovofiniš," podotkl ředitel Trpišovský s tím, že absolventky nového učebního oboru by neměly mít problém, až se vyučí, sehnat práci.

„Vzhledem k tomu, že žákyně budou umět pracovat s počítačem, zvládnou základní ekonomii, budou mít i praxi přímo ve skladech, naučí se jezdit s vysokozvižným vozíkem, bude myslím o ně zájem. Vedení podniků, firem a supermarketů podle mých informací oceňuje, že dívky budou mít v oboru zkušenost, budou vědět, co je to skladová karta, nebude je třeba zaškolovat, budou moc hned nastoupit do práce," zdůraznil ředitel Trpišovský. V novém učebním oboru se žáci budou učit například připravovat zboží a materiál různého sortimentu k expedici a prodeji. Vystavovat příslušné doklady, odebírat a přijímat zboží a materiál, skladovat zásoby, řídit a obsluhovat příslušnou mechanizaci. Vzdělání bude podle ředitele Trpišovského postupovat následujícím způsobem, první ročník bude ve škole, kde žáci zvládnou teoretickou přípravu a odborný výcvik. Od druhého ročníku absolvují týden teorie ve škole, týden praxe na smluvních pracovištích školy. Vzdělání bude zakončeno zkouškou a příslušným vysvědčením s výučním listem.

Obor operátor skladování je podle ředitele Trpišovského v Kraji Vysočina oborem, který se bude vyučovat jen v Ledči. Důvodem, proč je otevřen až od září roku 2013, je podle ředitele Trpišovského skutečnost, že otevření nového oboru musí schválit nejdřív Kraj Vysočina a pak i Ministerstvo školství.