S titulem Vesnice Vysočiny 2012 budou reprezentovat kraj v celostátním finále soutěže. Pro místní obyvatele ocenění hodně znamená.

„Křižánky si to určitě zaslouží, protože u nás se pořád jenom dělá, dělá a zase dělá. Všichni jsou zajedno, nikdo se nehádá, fandíme starostovi a ostatním zastupitelům a je vidět, že svoji práci dělají dobře," řekla jedna z křižáneckých obyvatelek Eva Krpálková. „A už se těšíme na republiku, doufám, že tam uspějeme stejně dobře," dodala žena.

Skutečnost, že v Křižánkách všichni táhnou za jeden provaz, potvrzují i další usedlíci. „Lidé se dovedou dát dohromady, aby to ve vesnici trochu vypadalo. A máme i dobré soužití s chalupáři, kterých je u nás hodně," poznamenal jednatel křižáneckých hasičů František Preisler. „Je to ocenění práce, která se u nás za ty roky udělala. Lidé se snaží vesnici posunout někam dopředu a podílejí se na tom všichni," dodal další z hasičů, kteří se na zajištění akce spojené s předání titulu podíleli, Ondřej Zedník.

Na čtvrteční oslavy spojené s vítězstvím si někteří místní lidé brali dovolenou, zejména ti, co se při přípravě slávy aktivně angažovali. „Termín nám dal kraj, ale my to zvládneme," vyjádřil se s úsměvem starosta Křižánek Jan Sedláček, který hosty vítal domácí pálenkou. Krojovaný pár dětí zase chlebem a solí.
Po oficialitách přišla na řadu neformální část akce, při které se sešla celá vesnice u piva a grilovaného masa. „Hudba bude hrát do šesti hodin večer a pak se uvidí. Jídla a pití je ale připraveno hodně, tak se oslava asi protáhne," odhadoval ve čtvrtek v poledne křižánecký starosta.

Úspěchu v soutěži Vesnice roku dosáhli Křižánečtí po šestileté pravidelné účasti v soutěžním klání. „Úspěchů jsme dosahovali postupně. V minulých letech se nám povedlo získat diplomy ve vedlejších kategoriích," připomněl Jan Sedláček.

Vesnice s bohatou spolkovou činností zaujala krajskou porotu i vzestupnou kvalitou prezentace obce a intenzivní snahou o zlepšení kvality života. Kromě ocenění poputuje do Křižánek finanční odměna, a to milion korun, od Kraje Vysočina už obdrželi sto tisíc.  „Přesné podmínky poskytnutí odměny ještě neznáme, ale to bude až ke konci roku. Rozhodnutí, na co peníze použijeme, bude předcházet diskuse s obyvateli," dodal starosta.