Líbí se mu především ti s čepicí. Tu si pak jako trofej odnese v pařátech ke svému chovateli.

„Nebojte se, všechno zase vrátíme," žertovala v neděli při těchto ukázkách jejich komentátorka Eva Školoudová.

Ta pořádá ukázky výcviku dravců a sov spolu se svým manželem již patnáct let. V Zoo Jihlava působí od roku 2007 a slaví zde úspěch. „Velmi se mi to líbilo. Nejen, že jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí, ale i jsem se zasmála. To když káně sedlo mému synovi na hlavu a ten jen vytřeštěně koukal," řekla nedělní návštěvnice zoo Karolína Zemanová.

Káně však není jediným ptákem, které si návštěvníci zoo mohou při ukázkách prohlédnout přímo v akci. Nad hlavami diváků křídly neslyšně zašustí například i obrovská sova. Sokoli zase ve vysokých rychlostech útočí na vábítka. Majestátní orli krouží na obloze a přímo mezi lavičkami se prochází obrovský sup s rozpětím křídel téměř tři metry. „Největším zážitkem pro lidi je zřejmě sup. Pro některé může vypadat strašidelně," řekla Eva Školoudová.

Podle ní je práce s dravci a sovami stejná jako každá jiná. „Člověk se o ně akorát musí starat od rána do večera. Když chceme volno, musíme povolat brigádníky. Nejlepší na tom všem jsou ale podzimní lovy s dravci," rozpovídala se chovatelka.

Naučit dravce nebo sovu, aby létali na rukavici, podle ní trvá okolo dvou měsíců. Pokud ho však chce chovatel vycvičit k lovu, musí být trpělivější. Závody v lovech se však nepořádají.

„Sokolníci se pouze setkávají a chvástají se, kdo má nejvíce úlovků. Vítěz je pak vyhlášen králem lovu a musí platit útratu celé hospodě," usmála se Školoudová. Hlavním cílem ukázek v jihlavské zoo je podle ní ukázat lidem, jak dravci a sovy vypadají a více je lidem přiblížit. Dozvědí se, co který pták jí, kde žije, jak se chová v přírodě, jak vypadá v mládí a dospělosti a další věci.

Manželé Školoudovi se však nevěnují pouze výcviku, ale i chovu vzácných dravců. Celkem se jim podařilo již přes padesát odchovů. Mláďata putují buď zpět do volné přírody, nebo k dalším sokolníkům. Například v roce 2011 se podařilo odchovat dva orly skalní, sedm mláďat sokolů stěhovavých a čtyři mláďata káněte Harrisova.

Sokolníky v akci lze v jihlavské zoo vidět od května do září každý den kromě pondělí vždy v jedenáct a v patnáct hodin v prostoru sadu, jež spojuje nový vstupní areál s expoziční částí zoo.