Pak ho můžete v Jihlavě pouštět na místech, která jsou právě k venčení na volno určená. Některá se však budou brzy rušit a nahradí je nová. Celou věc ale musí na svém červnovém zasedání odsouhlasit jihlavští zastupitelé.

Dvě místa jsou poblíž hlavního nádraží, jedno Na Kalvárii, ve Velkém a Malém Heulose, na Skalce, na Keťásku, poblíž ulice Kainarova, Zátopkova, Pod prádelnou a také Havaj.
Naopak se ruší oblast U kurtů. „Z vyhlášky mizí oblast U kurtů, protože tam je teď nový skate park, to je v areálu Českého mlýna, nové lokality jsou naopak oblast na Havaji a Kainarova. Je jasné, že na Havaji časem vznikne parkoviště nebo obchvat, ale proč by toto místo než se zde začne stavět nemohli využívat pejskaři," řekl zástupce ředitele jihlavské městské policie Jaroslav Dřevo.

Jihlavský magistrát vybíral místa pro volné venčení psů podle toho, kde se nejvíce pejskařů pohybuje. „Jsou to plochy ve vlastnictví města, takže se o ně staráme my. Vybírali jsme je i tak, aby venčení nezpůsobilo obtěžování lidí. Taky se snažíme, aby byly plochy rovnoměrně po celém městě, i když to se vždy nedaří, a byly snadno dostupné pro pejskaře," vyjádřila se vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková.

Volné plochy pro venčení vítá majitelka čtyřletého vlčáka Hana Žáková z Jihlavy. „Čím víc, tím líp. Všechno je to o tom, jak máte psa vychovaného. Ten poslušný může být na volno prakticky kdykoliv, ale to lidem, kteří se psů bojí, prostě nevysvětlíte. Ani se jim nedivím, když si bojová plemena pořizuje každý," řekla Žáková.

To, že se jedná o volnou plochu pro venčení však neznamená, že tady páníčci nemusejí po svých psech uklízet. „My provádíme pravidelné kontroly právě v lokalitách, kde je dle městské vyhlášky povolený volný pohyb psů. Ale ruku na srdce, nikdo nenechá psa vykonat potřebu s tím, že to před strážníkem neuklidí. Od ledna do současnosti jsme provedli asi 750 kontrol majitelů psů," spočítal zástupce ředitele městské policie. Navíc nebezpečný pes na volno by měl mít košík. „Za každé zranění či poškození věci odpovídá ze zákona majitel psa. Pokud dojde k poničení či pokousání, majitel je povinen škodu uhradit a nést plnou zodpovědnost," připomněl majitelům psů Dřevo.