V muzejních sbírkách chybí dokumenty a předměty mapující život města v minulém století, které by se ještě daly najít po půdách, sklepích a zapomenutých zásuvkách v domácnostech. Na podrobnosti se zájemci mohou ptát v pokladně muzea, případně jim bude poskytnuta konzultace s odborníkem, sdělil v pondělí ČTK ředitel muzea Karel Malý.

„Doufáme, že se nám podaří za podpory jihlavských patriotů a příznivců historie vytvořit objektivní a přitažlivou expozici a zároveň posílit náš sbírkový fond," uvedl ředitel. Kromě předmětů každodenní potřeby muzeum shání i dokumenty vztahující se k jihlavským firmám, živnostem, spolkům a společenským organizacím. „Uvítáme také možnost pořídit si se souhlasem majitele kopie dokumentů a fotografií," doplnil Malý.

Vznik expozice mapující 20. století v Jihlavě je součástí širší obnovy výstavních prostor, na kterou má muzeum evropskou dotaci. Dokončena bude v příštích dvou letech. Prostory pro novou výstavu se uvolní díky přestěhování depozitáře do Helenína. Muzeum už má modernizované společenskovědní expozice od renesance po 19. století. V plánu je ještě vytvoření výstavy o nejstarší historii tohoto území prostřednictvím archeologických nálezů. „Mělo by se to dotáhnout do uzavřeného chronologického cyklu," doplnila zástupkyně ředitele muzea Ludmila Moržolová.

Muzeum Vysočiny Jihlava, zřizované Krajem Vysočina, sídlí ve třech historických budovách na jihlavském Masarykově náměstí. Se svými pobočkami v Telči, Třešti a hradem Roštejnem je největším muzeem v kraji.