Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Bystřici hodlají podomní prodejce pokutovat 30 tisíci

Bystřice nad Pernštejnem – Dost starostí přidělal podomní prodavač telefonních tarifů jednoho z mobilních operátorů Daně Sedlákové z Bystřice nad Pernštejnem. Navštívil totiž jejího téměř osmdesátiletého otce v jednom z tamních domů a víceméně mu vnutil „jedinečnou a neopakovatelnou" příležitost ke změně tarifu.

2.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

„Jedinečný tarif byl ve výsledku nevýhodný, ale velice milý obchodní zástupce prý velice spěchal a důvěřivý otec smlouvu podepsal, aniž by si ji pořádně pročetl. Zrušení smlouvy jsem pak dosáhla až v brněnské pobočce společnosti, a to až po důrazném rozhovoru a s odvoláním na svého právníka," popsala rozzlobená žena.

Obtěžování obyvatel Bystřice v jejich domácnostech podomními prodejci zboží a služeb by měl minimálně omezit nový tržní řád města. Do toho byla klauzule o zákazu takzvaného podomního prodeje v Bystřici i všech jejích místních částech zakomponována.

Důvěřiví senioři

„Nejčastěji jde o zástupce různých energetických společností nebo mobilních operátorů, kteří se snaží zejména starší lidi přesvědčit ke změně jejich smluv. Někteří z prodejců energií dokonce tvrdili, že je k lidem poslali z městského úřadu, což samozřejmě byla lež," vyjádřil se bystřický místostarosta Josef Vojta s tím, že častým cílem návštěv podomních prodavačů zboží či služeb bývá například dům s pečovatelskou službou.

„Původně se zvažovala i možnost zákazu pouličního prodeje ve městě, ale ten nakonec zakázán nebyl, ačkoliv stížnosti lidí se týkaly i dotěrných prodejců, kteří je zastavují na ulici. Tím by ale byly postiženy i charitativní sbírky, navíc na veřejném prostranství je situace trochu jiná, než když je člověk obtěžován ve svém bytě," doplnil Josef Vojta.

Striktní zákaz podomního prodeje, ať už jde o nádobí, peřiny, fotoaparáty, nože, plyn, elektřinu a další zboží a služby, by tak měl dát obyvatelům města možnost obrany. „Lidé mohou přivolat policii, protože prodejci většinou v domě obcházejí všechny domácnosti, případně domky v celé ulici. A v těchto případech už figurují i svědci a věc postoupí do přestupkového řízení," přiblížil místostarosta. „V přestupkovém řízení za porušení zákazu podomního prodeje pak hrozí pokuta až třicet tisíc korun," dodal Vojta. 

Obyvatelé města rovněž doufají, že různých „cesťáků", kteří zvoní u dveří bytů a vnucují své zboží a služby, bude méně. „Jde ovšem o to, kolika z nich se pokutu vůbec podaří dát a jestli se to dostane ve všeobecnou známost. Ve městě je jen státní policie a nemyslím si, že zrovna ta by měla čas po městě nahánět nějaké podomní prodejce," je poněkud skeptický Petr Zelený z Bystřice.

Bystřický tržní řád kromě zákazu podomního prodeje vymezuje stálá tržní místa, a co se na nich může prodávat. Stanovuje předsunutá prodejní místa, upřesňuje, kde je možné nabízet zboží při různých akcích, podmínky prodeje a ještě další předpisy.

„Tržní řád vznikl také proto, že jsme do něho potřebovali včlenit naše pravidelné trhy na náměstí a také farmářské trhy, které ve městě pořádáme," vyjádřil se Josef Vojta. Na těchto trzích je povolen i prodej jiného zboží, než je jen ovoce, zelenina, květiny a vajíčka z ložní plochy auta, či poskytování služeb brusiče nebo čistírny. Při dodržení všech předpisů se tam smí prodávat i potravinářské výrobky.

Zákaz podomního prodeje praktikují ještě ve Žďáře nad Sázavou a Velkém Meziříčí. Tam ovšem není tak striktní jako v Bystřici a jeho porušení se obvykle řeší blokovou pokutou do tisíce korun, ve Žďáře jsou ze zákazu podomního prodeje vyňati zástupci firem, jež prodávaje elektrickou energii a plyn.

Autor: Lenka Mašová

2.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Ilustrační fotografie.

Zloděj odstranil dva visací zámky a nakonec křovinořez

Zdravý životní styl byl týden mezinárodním tématem

Pelhřimov – Pelhřimovská organizace Hodina H se letos zapojila do mezinárodního projektu Happy Healthy Path čili Šťastná zdravá cesta. Skupinka šesti mladých lidí z Kraje Vysočina ve věku od 13 do 18 let se díky tomu spolu se svými vrstevníky ze Španělska, Lotyšska, Itálie a Slovenska věnovala zdravému životnímu stylu.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

OBRAZEM: Stromky pro nové občánky z Pelhřimova už rostou

Pelhřimov - Během čtvrtečního odpoledne bylo na okraji Pelhřimova velmi živo. V lokalitě za vodojemem, konkrétně naproti rybníku Stráž, se totiž uskutečnil již šestnáctý ročník sázení stromků pro nové občánky.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení