Ministerstvo životního prostředí vyhovělo žádosti Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) ohledně stanovení průzkumného území na všech sedmi vytipovaných lokalitách. Mezi nimi je také lokalita Hrádek pod Čeřínkem, kde se o stavbě úložiště jaderného odpadu uvažuje.
Celkem by se tak měl průzkum na Hrádku provádět na 24 kilometrech čtverečních a zasáhne šest obcí. Jak by měl probíhat a kdy má začít, zatím v dotčených obcích příliš netuší. Teprve před pár dny jim přišlo rozhodnutí o povolení průzkumu.
Už teď jsou ale někteří přesvědčeni, že se proti rozhodnutí odvolají. Mezi ně patří také sedmdesátiletá starostka Hojkova Milada Duchanová, která bojuje proti budování úložiště pod Čeřínkem.
„Zatím vyčkáváme, rozhodnutí ještě není pravomocné, ale předpokládám, že se budeme odvolávat," reagovala na rozhodnutí ministerstva Duchanová.
Ta nyní také vyčkává, jak dopadne povolební uspořádání v jednotlivých obcích, aby se spojila se starosty dalších dotčených obcí.
Další obcí, které se průzkum týká, je Cejle. Tamní starostka Pavlína Nováková také vyčkává na to, jak se k celé záležitosti postaví nové zastupitelstvo. Sama za sebe však vidí boj s ministerstvem a správou úložišť jako beznadějný.
„Odvolávali jsme se i v minulosti, ale nikdy to nepomohlo, takže opravdu nevím, co bychom měli dělat, abychom průzkumům zabránili," sdělila svůj osobní názor k záležitosti Nováková.
Průzkumné práce by měly zahrnovat první etapu povrchového a podpovrchového měření, sběru dat, sondáže a odběru hornin pomocí neinvazivních metod. Výběr dodavatele geologických prací je podle SÚRAO už v procesu. „Po celou dobu budeme postupovat v souladu s platnou legislativou ČR a obcím umožníme kontrolovat práci a budeme je o všem informovat," sdělila Tereza Bečvaříková, mluvčí správy úložišť. Obcím také za průzkum náleží finanční kompenzace, které někteří berou jako úplatek.