Na chovatele z Krasonic podá Krajská veterinární správa pro Kraj Vysočina (KVS) trestní oznámení. Do jeho chovu vyjela kontrola ve čtvrtek devětadvacátého února. Upozornění na možné týrání obdržela o den dříve. „Součástí podnětu byl videozáznam, po jehož zhlédnutí posoudila KVS situaci v uvedeném chovu jako závažnou,“ komentoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Neúnosné podmínky v chovu kontrola potvrdila. „Nejzávažnějším zjištěním byl chov zvířat vazným způsobem, osm kusů mělo narušenou kůži a podkoží s následným krvácením a zánětlivými procesy v různém rozsahu. Uvázaných bylo také šest nejmladších telat, což je zakázané,“ upozornil Vorlíček.

Recidivista skončil ve vazbě. Ilustrační foto: Shutterstock
Muž z Jihlavska sexuálně obtěžoval školačku po sítích. Skončil ve vazbě

Kontrola dále upozornila na špinavé a nefunkční napájecí zařízení a na nedostatečnou podestýlku u dospělých kusů. „Zvířata tak neměla k dispozici čistý a suchý prostor k ulehnutí a skot byl silně znečištěn od výkalů. To svědčí o tom, že k situaci docházelo dlouhodobě,“ popsal mluvčí.

Inspektoři chovateli nařídili odstranění nedostatků včetně zajištění ošetření poraněných zvířat. „Zda tak chovatel učinil, ověří KVS následnou kontrolou,“ dodal Vorlíček, s tím, že chov zvířat v takovýchto podmínkách je jednoznačně týrání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Video rozhodlo. Veterinární správa šetří týrání zvířat na jatkách na Vysočině

Zdroj: organizace Zvířata nejíme