První jarní setkání v roce 2015 začalo v devět hodin ráno na žďárském náměstí Republiky. K příchozím promluvila předsedkyně Klubu českých turistů (KČT) Marie Vincencová, popřála jim hezké zážitky na cestě a ocenila práci značkařů. „Chtěla bych jim poděkovat za sisyfovskou práci, díky které se v naší republice neztratíme," řekla Marie Vincencová. Výletníky přivítali také Miluška Doležalová, místopředsedkyně odboru KČT Žďár, Oldřich Růžička z KČT a Josef Klement, místostarosta Žďáru nad Sázavou.

Výchozím bodem i cílem výprav byla žďárská sokolovna, kde se účastníci zapsali a dostali mapu. Nejkratší z tras měřila šest kilometrů. Turisty provedla přes kostel svatého Prokopa a sochu Michala Olšiaka Mamlas k rozcestníku U Jordánku a odtud po žluté značce a cyklostezce zpět do centra. Kdo se vydal na dvakrát delší okruh, viděl kromě Mamlase i Olšiakova Hamroně v Hamrech nad Sázavou, rybník Mikšovec nebo jezírko Vápenice. Ti nejzdatnější putovali přes Rozštípenou skálu, Konec světa, Peperek a Vápenici, a ušli přes dvaadvacet kilometrů. „Kterýkoli z okruhů si mohli turisté prodloužit přibližně o tři kilometry návštěvou Zelené hory nebo procházkou po naučné stezce okolo Konventského rybníka," uvedla Miluška Doležalová.

Členové Klubu českých turistů měli také možnost zdarma navštívit regionální muzeum v Moučkově domě či vyhlídku věže kostela svatého Prokopa. Zvýhodněné vstupné na ně čekalo také v Modelovém království, modelovém kolejišti s námětem Vysočiny. „Jsme odjakživa trampové a s Klubem českých turistů chodíme už skoro patnáct let, tak to tady dobře známe. Dnes nejspíš zvolíme středně dlouhou trasu, nohy nám už přece jenom neběhají jako dřív," shodli se manželé Peterhansovi z Havlíčkova Brodu.

Slavnostní zahájení sezony je putovní. Různá místa na Vysočině je hostí od roku 1992. Loni turisté přivítali jaro v Trnavě, v roce 2016 to bude Čeřínek u Jihlavy. Počet členů KČT stále roste, v poslední době vznikají také nové odbory, například oddíl Chalupář Daňkovice. Některé pochody, jako je Havlíčkobrodská padesátka nebo Po stopách Jaroslava Haška, mají naopak na Vysočině tradici dlouhou několik desetiletí.

V současné době Klub rozjíždí rodinnou turistiku, a to v projektech Toulavý kočárek a Turistická rodina. Přibývají také rozhledny, při jejichž budování KČT spolupracuje s městy, okruhy po stopách významných osobností z Vysočiny a také značené stezky pro vozíčkáře.

Členové Klubu českých turistů na Vysočině mají do příštích let i desetiletí mnoho plánů. Jedním z nich je získat do svých řad mladé lidi. „Jednoznačně je to záležitost techniky. Je sice hezké, že máme různé tištěné kalendáře a podobně, ale v dnešní době je třeba, aby na webových stránkách byly všechny propozice a pokyny – člověk tak jednoduše klikne, přečte, vybere," vysvětlila Marie Vincencová.

LUCIE SODOMKOVÁ