„Výstavu jsme po měsíci upravili tak, aby byla více atraktivní, a to zejména pro dětské návštěvníky. Přibyly kostýmy a další věci. Děti si mohou některé rekvizity dokonce vyzkoušet nebo se vyfotit u stolu s voskem z pohádky Jak se budí princezny. Přidali jsme i kostýmy a rekvizity z dalších filmů," vysvětlil kastelán Bohumil Norek.

Výstava trvá do 30. září. Navazuje na prezentaci filmových kostýmů a rekvizit z pohádky Jak se budí princezny, která tam byla k vidění loni. Návštěvníkům v sedmi místnostech opět odhaluje filmové zákulisí ze zhruba 20 filmů či pohádek, které vznikly na zámku, v Telči a okolí. Například pohádku Pyšná princezna (1952), film Až přijde kocour (1963), ale i méně známé zahraniční filmy jako Woyzeck, (1979), Triptych o lásce (1980) nebo novější díla Bathory, Borgia a nejnovější Angeliku, která se v Telči natáčela loni. S upoutávkami na výstavu se návštěvníci setkají také na prohlídkových trasách. Tedy v místech, kde filmování probíhalo. „Vedu si statistiku. V Telči se natočilo asi padesát filmů různých žánrů a další a další pořád vznikají. Příští rok uděláme výstavu v zámecké galerii z úplně jiného soudku," dodal kastelán.

To ale není vše, co zámek v Telči nabízí. Od 3. do 6. července tam proběhnou tradiční řemeslné trhy s praktickými ukázkami. Na červenec jsou připraveny noční prohlídky za slovního doprovodu členů DS Tyl Dačice a písničkáře Ivo Jahelky s názvem Píseň pro Zachariáše, které návštěvníci znají z loňského roku. „Zájem je obrovský. Prohlídky jsou už nyní z poloviny vyprodané," doplnil Norek. V srpnu a září se na zámku zabydlí Krysáci z Večerníčku. Půjde o rozšířenou verzi výstavy, která už v Telči byla. Podobně jako filmová výstava i tato bude velmi interaktivní. Děti uvidí více zajímavostí ze zákulisí natáčení. K dispozici budou i knihy, DVD, kalendáře, pexesa a další propagační předměty s tématem Krysáků.

Termín od 19. do 21. září bude patřit srazu členů hnutí Brontosaurus. Do Telče se sjede okolo 3 000 lidí. „S Brontosaury máme navázanou dobrou spolupráci. Už od začátku svého vzniku, což je čtyřicet let, na zámku a v zámeckém parku pomáhali. Menší brigádu budou mít i letos," popsal další zajímavost kastelán.

Od června opět na telčském zámku začali vybírat vstup do objektu. Stejně jako loni je to deset korun. „Lidé, kteří jdou na prohlídku trasy A a B, vstupné do objektu neplatí. Ti, kteří desetikorunu dají, mají o čtyřicet procent zlevněnou vstupenku do zámecké galerie," zmínil kastelán.

V minulém týdnu se začal restaurovat reliéf Poseidona v zámecké zahradě. Návštěvníci zámku tak mají další zpestření. Přímo v akci mohou pozorovat odborníky, kteří na obnově reliéfu pracují.

Zámek v dubnu a v květnu navštívilo 13 tisíc lidí, což je o zhruba 2 500 turistů více než za stejné období roku 2013. „Jsme mile překvapeni a také spokojeni. Pomohly nám hlavně prodloužené víkendy Velikonoce a květnové svátky. Nárůst turistů je patrný na trase A a B, propad návštěvnosti je naopak v galerii," uzavřel kastelán s tím, že letos se také více objevují velké výpravy nejrůznějších spolků a sdružení.

ZUZANA MUSILOVÁ