Letošní ročník slavností se nesl v duchu hned několika půlkulatých výročí. „Historické slavnosti slaví patnácté výročí. Rovněž patnáct let je to i od podpisu Memoranda Regionu Renesance a 495 let uplynulo od narození Zachariáše z Hradce,“ uvedla Věra Peichlová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu telčského městského úřadu.

Zmíněné memorandum stvrdili i letos. „Podepsali ho všichni současní starostové pěti měst Regionu Renesance, tedy Telče, Třeště, Dačic, Slavonic a Jemnice, a to za přítomnosti bývalých starostů, kteří ho podepisovali před patnácti lety,“ přiblížila Peichlová.

Celá Jihlava byla po 21. srpnu 1968 pomalovaná vápnem. Zdi, chodníky, ploty… Nápisy vybízely Rusy k odchodu a nepěkně se o nich vyjadřovaly. Na snímku ohrada v místě dnešní křižovatky u Dělnického domu.
Srpen 1968: Šedesát tanků mířilo na domy v Jihlavě. Rusové, Maďaři i Poláci

Program doplňovaly i nejrůznější hudební vložky, ukázky tanců, mažoretky nebo třeba hasiči. Kromě toho si lidé mohli koupit na dobovém jarmarku, který lemoval náměstí, a děti se svezly na dřevěném kolotoči.

Na pomyslnou tečku za sobotním dnem pak účastníci museli zvednout hlavu vzhůru. Ze zámeckého parku totiž odletěly horkovzdušné balóny. „Tuto atrakci tady provozujeme už pětadvacet let,“ dodala Petra Stejskalová, ředitelka akce Balóny nad Telčí.