Ve středu 1. května, pouhé dva dny po světové premiéře společného představení česko-ruského Teatru Novogo Fronta a izraelského souboru Clipa Theater, jej spatří diváci v jihlavském Divadle otevřených dveří (DIOD). Začátek je v 19.30 hodin.

Premiéra jedinečné inscenace pod názvem With Unarmed Forces se konala v pondělí a v neděli v pražském Teatro NoD/Roxy. Dva světoznámé soubory společně hledaly na své pražské dvouměsíční umělecké residenci kořeny a původ nenávisti v člověku. „K pohybovému, non-verbálnímu divadlu mne vlastně přivedly dvě věci – škola a fakt, že každé slovo, které řeknete, je tak trochu lež," přibližuje fyzické divadlo režisérka představení Idit Herman, jinak představitelka Clipa Theater. Spolu s Teatr Novogo Fronta jsou oba soubory špičkami současného fyzického divadla a dokazují to každoročně prací na řadě mezinárodních projektů – v roce 2012 například Teatr Novogo Fronta uvedl světovou premiéru projektu Home:scape během olympijských her v Londýně.

Teatr Novogo Fronta (TNF) pochází původně ze St. Peters᠆burgu v Rusku, kde tuto divadelní společnost založili roku 1993 Irina Andreevá a Aleš Janák. Jejich první práce vycházely z experimentu na poli vztahu mezi tělem umělce a prostorem kolem něj. První představení „Vremja Durak" (Hloupý Čas, 1994) bylo uvedeno na jejich prvním evropském turné a jeho tématem byl strach z budoucnosti Ruska. Po úspěšném turné se TNF usadil v Praze. V souboru se vystřídali umělci z České republiky, Japonska, Ruska, Kanady, Itálie, Slovenska, Německa, Rakouska, Francie a dalších téměř deseti zemí.

Inscenaci, kterou uvádí jihlavský DIOD, secvičili herci ke dvacátému výročí existence TNF. „Za vznikem představení With Unarmed Forces stojí dlouhý dvacetiletý příběh. Jednak osobní, protože Irina Andreeva a Dmitry Tyulpanov společně stáli u zrodu obou dvou souborů, a v druhé řadě společenský – představení je o nenávisti, ve které já osobně žiji v Izraeli už dvacet let," doplňuje Idit Herman.

Myšlenka na představení se zrodila v listopadu 2012, kdy Irina Andreeva přiletěla do Tel Avivu, aby společně připravili projekt, kterým oslaví 20 let existence TNF a 18 let existence Clipa Theater. A první den pobytu dopadla několik set metrů od nich palestinská raketa. Představení tak vychází především z pocitu bezbrannosti (Unarmed – „bezruký" ale zároveň „bezbranný")…

PAVEL MORAVEC