"Kovid dva roky přerušil, tak jsme se na letošek opravdu těšili,“ říká Olga Buriánková která provozuje ukázku středověkého lazebnictví. Na ohřev lázně používá plechová kamínka. "Do středověku úplně nezapadají, ale všichni jsme tu dobrovolníci, nějaké nedostatky nám musíte prominout,“ směje se a přitom láká návštěvníky hradu na vyzkoušení koupele. "Včera se tu lidi do lázně naložili, ti co mají chuť poté mohou využít masáž“ prozrazuje.

K vidění je toho opravdu spoustu. Kat, který stojí u pranýře, řemeslníci, kteří nabízí své výrobky a také šikovní kuchaři, kteří kuchtí něco dobrého na zub.

Zadržení migranti na Vysočině.
Muž s turbanem kráčel po silnici u Štoků. Skončil v cele s dalšími migranty

Velmi zajímavá podívaná je na hrnčíře, který na ručním kruhu vyrábí hrnek. "Kdyby byl kruh elektrický, už to mám hotové. Takhle je to obtížnější,“ říká hrnčíř Martin Cvejn a přitom se plně věnuje výrobě. Po chvíli se kolem něj seskupuje hlouček lidí, které jeho tvoření zaujalo. "Vidíš, takhle se dřív vyrábělo nádobí,“ říká maminka chlapci, který sleduje výrobu. "Výroba hrnku je dnes teprve na začátku, stihnu ještě udělat ucha, pak se musí nechat asi týden vyschnout a poté vypálit,“ vysvětluje hrnčíř proces výroby.

Slavnosti doprovází bohatý program jako je divadlo nebo ukázky dobové hudby. Po celou dobu jsou k vidění ukázky lidových řemesel.