VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníci o kola nemají zájem, budou tedy dál chodit pěšky

Nové Město na Moravě - Ohlasy na městskou policii jsou ve městě ve většině případů kladné. Přesto se stále objevují pokusy, jak práci strážníků ještě o něco vylepšit. Například nákupem jízdních kol.

28.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

„Vlastní městská policie i sbor dobrovolných hasičů, to je pro Nové Město velká výhoda, a proto si zaslouží efektivní podporu města. Navrhuji nákup horského kola pro strážníky," vyjádřil se zastupitel Dan Sokolíček. Ten svůj návrh podpořil argumentem lepší dostupnosti do míst, kam se auto prakticky nedostane. „Dokonce to dospělo k tomu, že někteří zastupitelé navrhovali koně," připomněl s úsměvem poslední zasedání zastupitelstva novoměstský starosta Michal Šmarda.

Horská kola se však městským policistům nezamlouvají. „Byla by dobrá, kdyby nás bylo o něco více. Při tom počtu strážníků, jaký máme, by ale kola byla prakticky nevyužitá. Kdybychom museli řešit nějaký zákrok, bylo by to na kole prakticky nemožné," nechal se slyšet velitel Městské policie v Novém Městě na Moravě Jiří Hradil. Hlavním problémem je nedostatek strážníků. „Přes den mi tu slouží maximálně jedna hlídka, a kdyby byli oba strážníci na kole, pak by rozhodně nemohli provést adekvátní zákrok. Ať už jde o podnapilé osoby nebo zatoulané psy," dodal Jiří Hradil. Velitel policie předvedl některé modelové situace.

„A museli jsme uznat, že je dost nepředstavitelný odchyt toulavého psa a jeho následný transport na stanici na kole. Podobná situace by nastala při zatýkání pachatelů. Dospěli jsme tedy k závěru, že kdybychom u městské policie chtěli zavést jízdní kola, muselo by být policistů více. Je to možné ve velkých městech, ale ne tady," vysvětlil konečné rozhodnutí starosta Šmarda.

Nové Město na Moravě zaměstnává devět strážníků, přičemž dva z nich jsou držiteli oprávnění k odchytu toulavých zvířat. Kromě samotné ochrany pořádku mají v náplni své práce také prevenci kriminality, která sestává z besed ve školách a školkách, preventivní dozor na přechodech nebo pomoc při konání společenských akcí.

Novoměstští ochránci pořádku spolupracují také s kynologickým klubem, v loňském roce uskutečnili pro zájemce z řad veřejnosti čtyři kurzy výcviku psů pod vedením kynologa a zkušeného strážníka.

Skvělým pomocníkem při práci je městským strážníkům kamerový systém, který sestává z celkem pětadvaceti kamerových bodů monitorujících novoměstská veřejná prostranství.

„Městská policie byla v minulosti kritizována za to, že je málo vidět v ulicích a v bytových domech, kde se pravidelně shlukovala mládež. Nyní už tomu tak není, strážníci chodí jak po ulicích, tak pečlivě procházejí i bytové domy a zajíždí i víc do místních částí. Je vidět pozitivní posun, obyvatelé ve městě se cítí bezpečněji," ohodnotil práci městských strážníků starosta.

-----------------

Víte, že?

Kromě toho, že novoměstští strážníci přispívají k ochraně a bezpečnosti osob a majetku a dohlížejí na dodržování pravidel občanského soužití, se podílejí také na prevenci kriminality. V loňském roce uskutečnili celkem deset besed určených dětem a mladistvým. K tomu zajišťovali klidný průběh řady kulturních, sportovních a dalších akcí. Důležitou roli v práci městských policistů hraje i kamerový systém. Dvacet pět kamerových bodů monitoruje značnou část veřejných prostranství a další kamery jsou umístěny v budovách ve vlastnictví města.

Autor: Redakce

28.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie z policejních dopravních kontrol.
5

Smutná statistika: Řidiči před jízdou pijí i fetují

Ilustrační foto

Test u řidiče odhalil drogy. Navíc měl i zákaz řízení

Většina velkých měst dá spíše na schválený rozpočet

Vysočina – Deset ku pěti. Takový kurz je letos na radnicích ve městech s rozšířenou působností v Kraji Vysočina při rozhodování, zda se přikloní k řádně schválenému rozpočtu nebo k rozpočtovému provizoriu.

Střítež se dočká prvního obecního znaku. Hasiči svůj prapor převzali už nyní

Střítež – Svým prvním oficiálním hasičským praporem se mohou nově chlubit členové dobrovolných hasičů ze Stříteže. Prapor, se kterým v příštím roce mimo jiné oslaví i 115. výročí založení místního hasičského spolku, navíc odstartoval i plány na první oficiální znak obce Střítež.

Hřiště v Hříběcí zažije svůj comeback

Hříběcí – Na jaře čeká dětské hřiště v Hříběcí oficiální otevření. Během letošního roku totiž tamní staré hřiště dostalo zcela nový kabát.

Prodejní výstavu zakončí Vánoce na radnici

Pelhřimov – Průjezd radnice na Masarykově náměstí v Pelhřimově tradičně ožil vánoční prodejní výstavou Fokusu Vysočina. Mezi dekorativními výrobky chráněných dílen ani v letošním roce nechybí nejrůznější keramické ozdoby na stromeček, zvonečky a postavičky sněhuláků nebo andělíčků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT