Vytrvalé sněžení, které začalo už v pondělí, a teploty kolem nuly způsobily, že byly silnice místy jen obtížně sjízdné. Silničáři nasadily prakticky všechna vozidla, ale nemohly být všude. „Policisté na integrovaném operačním středisku přijali 125 oznámení, která se týkala událostí v dopravě,“ uvedla ve středu ráno k uplynulým čtyřiadvaceti hodinám policejní mluvčí Dana Čírtková.

Osmapadesát oznámení se týkalo dopravních nehod, při kterých se lehce zranilo šest osob. Lidé volali také kvůli nesjízdným silnicím nebo stromům na vozovce. „Dalších 40 oznámení týkajících se dopravy přijali policisté na dozorčí službě dálničního oddělení Velký Beranov,“ dodala mluvčí.

Právě dálnice musela být dokonce kvůli solení před půl devátou večer v úterý na více než hodinu uzavřena. Bylo to ve směru na Prahu mezi 130. a 124. kilometrem. Ledovka byla i v protisměru. „Navíc v kolonách uvízly sypače a zledovatělý úsek dálnice tak museli silničáři ošetřit tím způsobem, že do úseku najeli za asistence policejních hlídek z protisměru,“ popsala Čírtková.

Ve středu ráno pak museli policisté budit a posílat na parkoviště řidiče kamionů. Někteří totiž vzhledem k situaci zůstali stát na dálnici a čerpali bezpečnostní přestávku. Během dne pak řidiči hlásili kolony mezi 105. a 109. kilometrem ve směru na Prahu.

Nezastavili se ani hasiči, kromě uvízlých kamionů, osobních aut a odstraňování stromů z vozovky museli ve středu brzy ráno u Lipnice nad Sázavou a Číkova na Třebíčsku vyprošťovat také autobusy. V Heralticích na Třebíčsku hned v úterý ráno zapadl sypač, vytáhnout ho musel jeřáb. V Sulkovci pak po poledni sklouzla mimo vozovku sanitka. U Třeště na Jihlavsku museli hasiči také v úterý večer vyprosit tři nákladní vozy, které stály napříč silnice. Události na sobě přitom nebyly nijak závislé.

„Za uplynulých 24 hodin jsme měli hlášených 136 událostí,“ shrnula mluvčí hasičů Petra Musilová ve středu ráno. Autobusy nabíraly zpoždění, na Pelhřimovsku a Žďársku nejezdili ani některé vlaky. Středeční ráno potrápilo řidiče mimo jiné na silnicích první třídy v okolí Golčova Jeníkova, Habrů, Věže a Žďírce nad Doubravou.

Nejvíce sněhu je na Žďársku, kde ve vyšších polohách nasněžilo i dvacet centimetrů, Brodsku a také v okrese Jihlava. Problémy byly i v krajském městě, MHD měla v některých případech výrazné zpoždění. „V Jihlavě jen za úterý nasněžilo deset centimetrů,“ uvedl pozorovatel počasí pro Český hydrometeorologický ústav Petr Janoušek.