Opravdu hrozí, že za pár let bude dnes zelená Vysočina bezlesým krajem?

Situace v kraji Vysočina, potažmo v celé České republice, se s ohledem na vývoj počasí citelně zhoršuje. Vzhledem k tomu, že na Vysočině chybí v součtu jeden rok srážek, se ten stav prohlubuje. V současné době evidujeme zhruba milion kubíků vytěženého dříví. A k tomu budou připočteny ještě prosincové těžby. Jinými slovy, množství, které tu je, je evidentní. Pro srovnání, normální stav je, že se těží zhruba pět set tisíc kubíků. Mohu garantovat, že v současné době, a to už od roku 2017, se těží pouze nahodilé těžby, a to vlivem větrného nebo kůrovcového charakteru. Podle mého názoru je to věc, která se zatím nedá jasně říci. Pakliže budou pokračovat srážkové problémy a takováto situace s počasím, tak se obávám, že se můžeme do určité míry dočkat i bezlesého kraje.

Podle odhadů odborníků bude likvidace kůrovcové kalamity stát pět miliard korun. Jakou pomoc od státu potřebujete?

Domnívám se, že to bude stát možná o něco víc. Státní lesy, jakožto velcí vlastníci, si budeme muset nějakým způsobem pomoci sami. Nicméně za sebe bych byl rád, když by stát v tomto ohledu věnoval nějaké finanční prostředky hlavně ostatním vlastníkům lesů. Co si budeme povídat, v dnešní době, kdy skokově narostla těžba, a tudíž je na trhu obrovský přebytek dříví, tak oproti tomu obrovský pokles cen dříví vyvolává veliké ekonomické napětí v tomto sektoru. Pakliže se budeme bavit o budoucnosti, tak z toho samozřejmě budou nějaké výnosy, ale určitě to bude velký náklad na zalesnění. To je zásadní problém. Je potřeba tu situaci vnímat tak, aby vlastníci měli možnost na to nějak reagovat.

Kde je podle vás v kraji situace nejhorší?

V Kraji Vysočina bych asi hodnotil nejhorší stav v oblasti Třebíče a jižní část lesy správy Telč, což je Jemnicko a Dačicko. Myslím si, že zatím nejlepší stav je v oblasti Žďárských vrchů, ke stabilnějším oblastem patří Kamenicko na Pelhřimovsku a částečně oblast Javořice, nejvyššího vrcholu na Vysočině.