Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seniorům staví v Telči nový domov. Z bývalé hostinské školy

Telč – Z chátrající a nevzhledné budovy bývalé hostinské školy, která stojí od roku 1934 na okraji Telče v Batelovské ulici, se brzy stane nový domov pro seniory. Poskytne 122 lůžek, z nichž polovina bude k dispozici pro důchodce s Alzheimerovou chorobou. Výstavba domova byla slavnostně zahájena poklepáním na základním kámen ve čtvrtek 21. září. Tedy ve světový den Alzheimerovy choroby, který každoročně připadá na tento záříjový den.

22.9.2017
SDÍLEJ:

Takto v současné době vypadá chátrající budova školy s přilehlou zahradou.Foto: Deník / Burdová Zuzana

„Nový domov pro seniory by měl být otevřen na přelomu roku 2018 a 2019,“ prozradil termín otevření Anton Kellner, generální ředitel společnosti Senior Holdingu, která je investorem výstavby. Budova bývalé školy s přilehlou zahradou je v současné době v dezolátním stavu. V podlahách i ve stropech jsou díry. V jedné třídě dokonce ještě visí tabule na zdi.

„Budova bude rekonstruována, nicméně zachováme její původní podobu. K ní dostavíme bezbariérovou novostavbu dispozičně a provozně řešenou tak, aby vyhovovala všem klientům,“ popsal výstavbu architekt Pantelis Larcou. Před budovou vznikne parkoviště. Zahradu budou zdobit bylinkové záhony a ovocný sad.

Investoři chtějí v domově vytvořit přátelské společenství domácností seniorů,  založené na schématu společného obývacího pokoje s jídelními stoly a kuchyňkou. Na ně pak budou navazovat jednotlivé ložnice klientů. „Součástí projektu bude i dům s 22 malometrážními byty pro vitálnější seniory, kteří jsou schopni samostatného bydlení,“ sdělila tisková mluvčí Senior Holdingu Věra Breiová. V prostorách domova budou zřízeny vzpomínkové koutky s historickým nábytkem a dekoracemi. Přízemí bude z velké části uzpůsobeno pro společenské činnosti seniorů. Setkávat se budou moct ve společenském sále, v hobby místnosti s keramickou dílnou či v přednáškovém sále. „Budou moct využít i kapli, fitness, masáže či kadeřnictví,“ dodala Breiová.

„Klienti i naši zaměstnanci se velmi těší do nové krásné budovy, kde budeme moct poskytovat služby na profesionální úrovni s novými přístupy v přátelské atmosféře se srdcem blíže k člověku,“ řekla ředitelka Domova pro seniory Telč ve Špitální ulici Marika Krejčí. Slavnostní zahájení výstavby si ve čtvrtek dopoledne nenechalo ujít i několik klientů, kteří v současné době bydlí právě v domově seniorů ve Špitální ulici.

Jejich nový dům nabídne například také odlehčovací pobytovou službu či denní stacionář. „Tyto služby jsou poskytovány převážně seniorům, kteří mají sníženou soběstačnost a žijí v péči svých rodin,“ vysvětlila Breiová.

Provoz domova bude zajišťovat celkem asi 65 zaměstnanců. V novém domově budou zaměstnány nejen pracovnice pro sociální péči, ale i lékař a po celých 24 hodin i zdravotní sestry. Součástí týmu budou rovněž fyzioterapeuti či aktivizační pracovníci.

Od roku 1934 až do roku 2011 byla budova s přilehlou zahradou školský areálem. „Od letošního roku areál patří městu, který jsme převzali od Kraje Vysočina kvůli záměru vybudovat zde dům pro seniory,“ přiblížil historii areálu starosta Telče Roman Fabeš.

Autor: Zuzana Burdová

22.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Ilustrační foto.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení