Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybáři přijdou o náhrady škod způsobených kormorány

Havlíčkobrodsko – Seznam ohrožených druhů ptáků se zmenší. Ministerstvo životního prostředí totiž nedávno podalo do meziresortního řízení novelu vyhlášky vyškrtávající kormorána velkého z tohoto seznamu.

5.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Přemnožení kormoráni velcí působí i rybářům na Vysočině milionové škody. Mohlo by se tedy zdát, že rybáři tuto novinku přivítají. Místo toho ji však přijímají s rozpaky.

„Nám to přináší jednu zásadní komplikaci. A to totiž to, že již nebudeme moci žádat o náhradu škod, které kormorán způsobí," konstatoval majitel chotěbořského Rybářství Vysočiny Josef Nikl. Náhrady se mohou u jednotlivých subjektů pohybovat v řádech desítek tisíc korun i výš. Podle Nikla kormoráni způsobí velké škody, i když majitelé rybníků dostanou povolení k odstřelu. „Sedají si doprostřed velkých vodních ploch, a tam na ně nemůžeme. Vyplašit se skoro nenechají a navíc samozřejmě nemůžeme střílet, kde se nám zamane. Třeba naše rybníky neleží přímo v našich revírech. Škody tedy zůstanou prakticky stejné, a my je nedostaneme ani částečně vyplaceny," podotkl Nikl.

Dvě roviny problému

S novinkou nemají žádný zásadní problém zřejmě ani ochranáři. „Má to dvě roviny. Tou první je fakt, že počet kormoránů v poslední době roste a jejich vliv na rybí populaci je opravdu velký. Nemělo by to ale dospět do toho, že by se jejich stavy nějak radikálně decimovaly. To se však zřejmě ani nestane. Z hlediska legislativy ale bude žádání a odstřel jednodušší, i když ale budou existovat ještě nějaká omezení," uvedl vedoucí havlíčkobrodského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky Václav Hlaváč.

Jeden kormorán sežere až jeden kilogram ryb denně. Navíc si vybírá chovatelsky cennější druhy, jakými jsou štika, lín, candát nebo marena. „Kromě toho kormorán při lovu zobákem nebo drápy poraní další ryby, které posléze hynou," dodal Nikl.

Novela ještě musí projít legislativní radou vlády. Pokud prý půjde vše podle plánu, mohla by začít platit už během letošního roku.
Nejvyšší náhrady vyplacené poškozeným subjektům za škody způsobené nejen kormorány, ale třeba i vydrami, eviduje Kraj Vysočina v roce 2010, kdy celková částka překročila hranici 3,1 milionu korun.

Autor: Jakub Janáček

5.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení