Lék NovoSeven – jedna injekce stojí jednadvacet tisíc korun. Proto, aby byla léčba účinná, musí jich pacient dostat osm. Celkový účet na záchranu života je 160 tisíc korun.

NovoSeven lékaři používají jako lék poslední záchrany, když už si neví rady se smrtelným masivním krvácením. Ve většině případů zabírá a pacient přežije. Jak jsou tímto důležitým lékem zásobeny nemocnice na Vysočině a v kolika případech ročně lék použijí?

Většina nemocnic, kromě jihlavské, má alespoň jedno balení. „Vzhledem k nízké četnosti použití nemá smysl držet tento lék v každé nemocnici a bylo rozhodnuto, že záloha bude v pelhřimovské nemocnici," řekla Deníku mluvčí jihlavské nemocnice Monika Pytlíková.

NovoSeven lékaři často používají u komplikovaných porodů, při nichž z různých příčin vzniká vysoké riziko krvácení. Dokládají to konkrétní případy z vysočinských nemocnic. V roce 2006 například NovoSeven zachránil život dvěma obětem heparinového vraha Petra Zelenky.

Šlo o minuty

V loňském roce pomohl lék zachránit život Simoně Kamanové z Dobronína na Jihlavsku. Při porodu v krajském městě jí poranili dělohu a málem zemřela. Marně se jí snažili zastavit krvácení. „Ženě tehdy dávali lékaři jedno procento na přežití," svěřil se Deníku manžel Petr Kaman. Lékaři se odhodlali k použití NovoSevenu, jenže lék neměli na skladě. Museli se obrátit na pelhřimovskou nemocnici, aby jim lék urychleně poslala. Tehdy šlo o minuty. „Později jsem se dozvěděla, že kdyby v Pelhřimově lék neměli a museli pro něj do Brna, tak bych asi zemřela," vzpomíná Simona Kamanová, která přežila vysoce smrtelný hemoragický šok.

Na okolnosti případu, který nyní vyšetřuje policie, protože manželé Kamanovi podali na jihlavskou nemocnici trestní oznámení, si vzpomíná i personál pelhřimovské nemocnice. „Na případ z Jihlavy si pamatuji velmi dobře. Bylo to loni někdy v květnu. Opravdu jsme lék nemocnici půjčovali. Sami ho používáme tak jednou za tři roky," uvedla Mária Kušnierová z pelhřimovské hematologie.

Ředitel nemocnice v Pelhřimově Jan Mlčák Deníku potvrdil, že zásobárna léku NovoSeven pro Vysočinu je v jejich nemocnici. „Je to i kvůli tomu, že v nemocnici máme hematologické centrum. V současné době disponujeme osmi baleními tohoto léku. Na skladě ho máme i s tím rizikem, že časem projde. To je i důvod, proč ostatní nemocnice nemají lék na skladě či jen jedno balení," uvedl Jan Mlčák.

Život nezachránili

Lék poslední záchrany mohl pomoci zachránit život i Jitce Hlavaté z Myslibořic na Třebíčsku. Žena v roce 2006 vykrvácela po porodu na následky poraněné dělohy. Jenže Jitka Hlavatá neměla takové štěstí jako Simona Kamanová. Proč? Protože lékaři v třebíčské nemocnici na rozdíl od lékařů v Jihlavě v případě Kamanové nezjistili, že Jitka Hlavatá masivně krvácí. „Nevím to jistě, ale myslím, že žena tento lék nedostala. Pročítal jsem podrobně zdravotní dokumentaci a na nic takového jsem tam nenarazil," míní manžel Jaroslav Hlavatý.

Nemocnice Deníku nechtěla sdělit, zda žena lék dostala, či nikoli. „S ohledem na ochranu osobních údajů vám tuto informaci sdělit nemohou," konstatovala mluvčí třebíčské nemocnice Simona Kafoňková.

Podle informací o počtu použitých dávek léku NovoSeven v třebíčské nemocnici v roce 2006 je ale zřejmé, že lék nebyl použit ani v jednom případě.

V Třebíči počty injekcí nesedí

„Na doporučení odborné společnosti se lék NovoSeven v naší nemocnici užívá od roku 2008," doplnila předchozí informace Simona Kafoňková. Podle ní aplikovali lékaři NovoSeven v roce 2008, 2009 a 2011. Na dotazy Deníku nemocnice nejprve sdělila, že to bylo celkem u čtyřiatřiceti pacientů! Odborníkům z jiných nemocnic se ale na dotaz Deníku zdál být počet pacientů nestandardní až podezřelý.

Po opakovaných dotazech nemocnice ústy své mluvčí informaci upravila a uvedla, že nejde o počet pacientů, ale injekcí. Pokud ale pacient potřebuje k uzdravení minimálně sedm až osm dávek, pak výpočty nesouhlasí. V roce 2011 jich totiž mělo být v třebíčské nemocnici aplikováno dvanáct.

Když chtěl Deník konkrétní informace, kolika pacientům byl lék nasazen, vložil se do komunikace ředitel nemocnice Leoš Dostál. „Mám obavu, pane redaktore, že jde o velmi specifickou informaci, jejíž získání by představovalo podrobnou analýzu zdravotní dokumentace a hlavně vysilující hledání, protože vydání léku je evidováno anonymně a jeho použití je zaznamenáno pouze ve zdravotní dokumentaci příslušného člověka," vysvětlil Leoš Dostál a dodal, že náklady na zjištění těchto informací by musela nemocnice Deníku vyúčtovat.

Použití zřídka

Ostatní nemocnice byly sdílnější a informace o počtu pacientů, kterým byl lék v posledních letech podán, dokázaly dohledat i bez zaslání účtenky za vynaloženou námahu.

Mluvčí jihlavské nemocnice uvedla, že v loňském roce využili lék jednou. „Od roku 2007 jsme lék využili u tří pacientů. Tento lék se využívá při závažných krvácivých stavech u úrazů či operačních zákrocích. Lék je v naší nemocnici dostupný dle potřeby a indikace lékařem," uvedla mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

V Novém Městě na Moravě využili lék jednou za dva roky a jedno balení mají na skladě.