Policie už případ před lety prověřovala. Nezjistila ale, že by šlo o trestný čin a věc odložila.

„V nedávno skončeném občanskoprávním sporu nám soudy daly za pravdu, že postup lékařů byl chybný. Pochybení navíc byla v příčinné souvislosti se smrtí pacientky. Rozhodující pro soudy byly znalecké posudky, které dříve policie neměla k dispozici,“ vysvětlila právní zástupkyně rodiny Vencelidesových Lenka Jahelková z Prahy.

Ilustrační foto.
Brodská nemocnice vyplatila milionové odškodné za zpackanou operaci žlučníku

Původní trestní oznámení bylo podáno na neznámého pachatele. Vzhledem k projednávané žalobě ale současný podnět na nové policejní prověřování už zmiňuje konkrétní jména tří lékařů. Jde o bývalého primáře chirurgie Jiřího Drápelu a lékaře Martina Jandu, kteří pacientku operovali. Třetí lékař byl pouze zapsán v operačním protokolu, ale u samotné operace nebyl přítomen. „Podle našeho názoru musí policie vyslechnout všechny svědky, kteří měli s operací něco společného,“ upozornila Jahelková.

Mluvčí nemocnice Petra Černo Deníku zaslala stručné vyjádření, že o aktuálních krocích rodiny zatím nemají žádné informace. „Jde o osobní rozhodnutí pana Vencelidese a my jej respektujeme,“ uvedla Černo.

Ilustrační foto.
Brodská nemocnice může za smrt pacientky, rozhodl krajský soud

Co bude dále, není zatím jasné. Podle právní zástupkyně Jahelkové by nyní státní zastupitelství mělo dát pokyn policii, aby se začala případem znovu zabývat. Zda se tak stane, není zatím jasné.

Jaroslava Vencelidesová z Chotěboře podstoupila v havlíčkobrodské nemocnici operaci žlučníku jako osmačtyřicetiletá v prosinci 2011. Lékaři jí zákrok provedli, ale později se zjistilo, že jí lékaři špatně napojili orgány. To způsobilo, že žluč ženě postupně otrávila játra. O tom, že lékaři udělali chybu při napojení orgánů, neměli dlouho ani tušení. Ženě mohla život zachránit už pouze transplantace jater, ale tělo ani nadvakrát nový orgán nepřijalo. Žena v roce 2015 zemřela.