Ve večerních a nočních hodinách nástup do trolejbusů a autobusů jen předními dveřmi. Tak už to zřejmě brzy bude vypadat v jihlavské městské hromadné dopravě.

Vedení jihlavské radnice tak chce zabránit jednak cestování v hromadné dopravě načerno, a jednak chce v trolejbusech a autobusech v noci zvýšit bezpečnost.

„Problémy ve večerních hodinách v městské dopravě tady jsou. Někteří cestující zkrátka trolejbusy a autobusy nepotřebují k tomu, aby se někam dostali, ale aby to měli jako zdroj zábavy. O to jde, abychom takové případy eliminovali. Jde o bezpečnost ostatních cestujících a řidiče samotného, to je hlavní důvod opatření," vyjádřil se náměstek primátora pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal (ODS).

Kdy přesně se začne nástup předními dveřmi platit a odkdy dokdy, zatím není jasné. „To prozatím opravdu nevím, to musí stanovit dopravní podnik, který má nejlepší přehled o tom, kolik cestujících kdy a kde nastupuje. Jsou to hlavně problémy dopravního podniku a my je chceme odstranit," dodal Vymazal s tím, že zavedení této novinky by ale nemělo být složité.

Nicméně ředitel Dopravního podniku města Jihlavy Josef Vilím na této novince vidí i zápory. „Představte si, že řidič přijede takovým vozidlem večer například před firmu Bosch, kde nastupuje šedesát až sedmdesát lidí, a všichni se budou odbavovat jedněmi dveřmi, jak to asi může dopadnout," naznačil Vilím s tím, že je potřeba celou věc pořádně prodiskutovat. „Je třeba o tom přemýšlet a stanovit si kritéria velice opatrně," dodal Vilím.

S nastupováním předními dveřmi má zkušenosti například Lucie Maxová z Jihlavy-Helenína. „Ještě když jsem byla v Pardubicích na škole, tak vím, že tam to takhle funguje a nikdy s tím nebyl žádný problém. Naopak. A když pojede více lidí, tak se zkrátka pět minut počká stejně, jako to dělají linkové autobusy. Já to schvaluji," řekla Maxová.

Tato změna v městské hromadné dopravě je jedním z bodů nového programového prohlášení jihlavské radniční koalice, které říká, jak chce staronové vedení magistrátu změnit město do roku 2018. Další body, co se týče bezpečnosti ve městě, se věnují rozšiřování kamerového systému a navyšování počtu strážníků městské policie. Radnice má v plánu také zřídit pracovní skupinu pro bezpečnost a prevenci kriminality.