Dále to byl slavnostní oběd v hotelu Gustav Mahler, uvítání na jihlavské radnici a setkání s lidmi na Masarykově náměstí.

Před sedmnáctou hodinou se prezident Miloš Zeman přesunul do Polné, kde jej čekal program na Karlově náměstí a prohlídka právě otevřené synagogy a rabínského domu. Vystoupení na pódiu na Karlově náměstí, kde se sešlo asi sto padesát lidí, poznamenaly dozvuky bouřky s intenzivním deštěm. Prezident se s obyvateli Polné přivítal jako se svými sousedy.

Narážel tak na to, že Nové Veselí, kde má chalupu, je od Polné vzdálené jen čtrnáct kilometrů. Po krátkých proslovech přišly na řadu dotazy od přihlížejících. První dotaz, který směřoval k plánované těžbě uranu v nedalekém Brzkově, položil místní aktivista. Jeho snaživost mezi některými lidmi v davu vyvolala znechucenou reakci. Pak následovaly další dva dotazy týkající se církevních restitucí a situace na Ukrajině. Třetí dotaz položil opět zmíněný aktivista. Poté diskuse s Polenskými skončila. Na závěr programu na náměstí prezident Miloš Zeman obdržel dary od města – obraz s chrámem Nanebevzetí Panny Marie a reprezentační knihu města. On sám se pak podepsal do pamětní knihy.

„Na prezidenta jsem se velmi těšila. Bylo to moc pěkné, přece jen se nám nepoštěstí vidět hlavu státu na vlastní oči každý den. Jeho reakce se mi líbily, svým způsobem má pravdu. V tom, že chce dát do pořádku situaci ve státě, mu fandím, kdyby jen bylo víc takových. Já jsem zažila i návštěvu prezidenta Václava Klause, to také zrovna pršelo. A když byl v Polné prezident Václav Havel, bylo pěkně," zhodnotila na náměstí Vladislava Repaská.

Vystoupení prezidenta v Polné si nenechal ujít ani Pavel Vencovský. „Pro tak malé město, jako je Polná, je to velká událost. Prezident sem nejezdí každý den. Myslím si, že bude hodně dlouho trvat, než se tady opět objeví. Škoda, že pršelo, lidí by jinak přišlo mnohem více. Dorazil jsem až teď ke konci, dříve jsem to bohužel nestihl," řekl Pavel Vencovský.

Potom se prezident Miloš Zeman přesunul do synagogy a rabínského domu. Tam si vyslechl krátký výklad o historii židovské obce v Polné a o obnově těchto dvou židovských památek. Zajímal se například o vybavení synagogy a o to, jak se před lety rozhodovalo o zapsání Třebíče, nebo Polné na seznam UNESCO.

V synagoze v Polné byl úplně poprvé. „Jsem moc rád, že jsem mohl tuto památku navštívit. Abych se přiznal, v Polné jsem už byl asi dvakrát. Dojeli jsem sem s manželkou na kole. V hospodě jsme si dali pivo a párek a jeli jsme zpátky do Nového Veselí. Byla to celkem náročná cesta," vylíčil Zeman. Po soukromé prohlídce rabínského domu prezidenta čekala ještě slavnostní večeře v jihlavském hotelu Gustav Mahler a tím se uzavřel první den jeho návštěvy Vysočiny.