Poznávat a mít rád přírodu učí Marta Kosová řadu let
A to se jí i povedlo. „Když jsem pracovala na okresním úřadu, přišla nám taková brožurka o ekologické výchově. Řekla jsem si, že to je to nejlepší spojení,“ ohlíží se Kosová.
close info Zdroj: Deník / Denisa Šimanová zoom_in
Po nějaké době ale okresní úřady skončily. „Nechtěla jsem, aby ekologická výchova zanikla spolu s nimi, tak jsem odešla do neziskového sektoru,“ naznačuje pozadí vzniku Mravence.
close info Zdroj: Deník / Denisa Šimanová zoom_in
Hlavní činností střediska jsou ekologické výukové programy pro děti z mateřských a základních škol. „Tyto programy, které jsou zaměřené na různá témata, jsou součástí vyučování. Jedním z prvních hlavních témat, kterými jsme se zabývali, byly odpady, ochrana přírody a krajiny či život zvířat a jejich ochrana. Každý rok tvoříme nové programy jako například Stromy kolem nás, Živá voda nebo Letem ptačím světem,“ vyjmenovává Kosová s tím, že programy nejraději představuje v přírodních učebnách, Děkanské zahradě a v Městských sadech v Pelhřimově, na Křemešníku nebo ve školních přírodních zahradách.
close info Zdroj: Deník / Redakce zoom_in
Ve středisku, které spadá pod Český svaz ochránců přírody, také Kosová vytváří různé výukové a informační materiály. „Chci, aby si děti z těchto programů něco odnesly. Proto děláme pohledy z vlastních fotek, pracovní listy či různé informační letáčky,“ sděluje Kosová.
close info Zdroj: Deník / Denisa Šimanová zoom_in
Kromě toho se věnuje dětem různých věkových kategorií, které mají zájem o přírodu. A později pomáhají na veřejných akcích a stávají se takovými malými lektory. „Celoročně taky děláme zájmovou činnost pro děti, které k nám dochází po škole. A pořádáme víkendové akce a tábory,“ představuje další činnost střediska jeho vedoucí.
close info Zdroj: Deník / Denisa Šimanová zoom_in